Šéfka ERÚ Vitásková dnes promluví k údajným podvodům se soláry v Chomutově

11.12.2015 6:26

U brněnského krajského soudu by dnes měla vypovídat k údajným podvodům se solárními elektrárnami v Chomutově předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. Je jednou z deseti obžalovaných v této kauze. Žaloba jí navrhuje až devět let vězení. Vitásková vinu popírá. Měla by být poslední z obžalovaných, kdo se k návrhu žalobce Radka Mezlíka vyjádří. Státní zástupce žádá pro devět z deseti obžalovaných přísné tresty. Rozsudek by mohl padnout koncem ledna 2016.

Šéfka ERÚ Vitásková dnes promluví k údajným podvodům se soláry v Chomutově
Foto: Facebook Aleny Vitáskové
Popisek: Alena Vitásková

Žaloba uvádí, že elektrárny patřící dvěma synům miliardáře Zdeňka Zemka získaly v posledních hodinách roku 2010 licence povolující jejich provoz předčasně. Jejich majitelé tím dostali příslib výhodných výkupních cen za energii, kterou z elektráren dodají do veřejné sítě. Výkupní cena se od 1. ledna 2011 výrazně změnila; ve srovnání s rokem 2010 poklesla téměř na polovinu.

Žalobce tvrdí, že udělením licencí vznikla škoda 300 milionů korun. Mohla prý dosáhnout až dvou miliard Kč. Vitásková s částí vedení ERÚ stojí před soudem za to, že vytvořila podmínky pro udělení licence a podle obžaloby tak zneužila své pravomoci. Mezi dalšími obžalovanými jsou bratři Alexandr a Zdeněk Zemek, jejich zaměstnanci a také revizní technici.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mám s vámi osobní problém.“ Ledecký nakládal Prymulovi. Ale pak přišel obrat jednou větou

22:12 „Mám s vámi osobní problém.“ Ledecký nakládal Prymulovi. Ale pak přišel obrat jednou větou

Mělo jít o debatu o povinném očkování a vládních protiepidemických opatřeních, nakonec se ale pořad …