Šéfka úřadu pro kontrolu léčiv odletěla na dovolenou. Babiš zuřil. Mezitím byl v Česku povolen experimentální lék

17.03.2020 16:54

Státní ústav pro kontrolu léčiv se vyjádřil k možnosti použít experimentální lék Remdesivir v boji s koronavirem. Stalo se tak v době, kdy ředitelka úřadu Irena Storová vyrazila na dovolenou na Kubu. Odcestovala však ještě předtím, než vstoupil v platnost zákaz opouštět Českou republiku. K záležitosti se vyjádřili i premiér Andrej Babiš a pan profesor Roman Prymula, epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví.

Šéfka úřadu pro kontrolu léčiv odletěla na dovolenou. Babiš zuřil. Mezitím byl v Česku povolen experimentální lék
Foto: SÚKL
Popisek: SÚKL
reklama

Státní ústav pro kontrolu léčiv oznámil, že v České republice dovoluje využít experimentální lék Remdesivir.

Státní ústav pro kontrolu léčiv odeslal dne 17. 3. 2020 na Ministerstvo zdravotnictví ČR odborné stanovisko, kterým doporučuje povolit distribuci, výdej a používání neregistrovaného léčivého přípravku Remdesivir na nemoc COVID-19. ... Neregistrovaný léčivý přípravek bude dodáván do lékáren nebo zdravotnických zařízení na základě schválení léčby společností Gilead s.r.o. Žádost o takovou léčbu pro konkrétního pacienta musí podat lékař příslušného zdravotnického zařízení. Pokud bude schválena medicínským oddělením firmy, bude na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ČR umožněn dovoz tohoto přípravku,“ oznámil SÚKL.

Stalo se tak nedlouho poté, co si ředitelka ústavu Irena Storová vyslechla kritiku za to, že odletěla na dovolenou na Kubu. Odletěla v pátek, kdy ještě neplatil zákaz odcestovat z Česka. Brzy se však rozhodla vrátit do České republiky.

Anketa

Dělá Babišova vláda dost pro zvládnutí virové krize?

92%
8%
hlasovalo: 32393 lidí
Pan profesor Prymula na tiskové konferenci oznámil, že lék nebude nasazován plošně. Bude nasazován jen ve specifických případech, a to ještě po zvážení výrobce. Česká strana dodá jen informace o stavu pacientů, výrobce zváží, zda bude mít smysl nasadit lék, a podle svého uvážení ho buď pošle z USA do Česka, či nikoliv. Studie účinnosti léku prý budou probíhat až do poloviny května.

Babiš ředitelku státního ústavu kritizoval a prozradil, že i on měl naplánovanou dovolenou na začátku dubna, ale vzhledem k situaci ji zrušil.

„K tomu SÚKL, je to absurdní, já nechápu, jak ji to mohlo napadnout, já jsem měl taky letět na dovolenou 2. dubna, ale samozřejmě jsem to zrušil,“ uvedl Babiš s tím, že se snad paní ředitelka už vrátila, ale bližší informace k tomu nemá.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhad

22:10 Jsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhad

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron navrhují unijní záchranný…