Šéfové evropských frakcí křičí: Neschvalujte Trumpova velvyslance při EU

04.02.2017 10:50

Dohodu Itálie s mezinárodně uznanou libyjskou vládou, která by měla omezit příliv migrantů do Evropy a kterou včera summit Evropské unie schválil, kritizují lidskoprávní organizace. Píší o tom dnešní Lidové noviny.

Šéfové evropských frakcí křičí: Neschvalujte Trumpova velvyslance při EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
reklama

Podle dohody poskytne EU finanční pomoc Libyi na zlepšení podmínek v tamních uprchlických táborech a zajistí také výcvik a vybavení libyjské pobřežní stráže.

Poté, co Unie loni uzavřela dohodu s Tureckem, a de facto tak uzavřela takzvanou balkánskou trasu, by nově přijatá opatření měla zabránit i přílivu uprchlíků přicházejících do Itálie přes Středozemní moře. Jen loni jich k italským břehům dorazilo rekordních 181 tisíc. Dohodu s mezinárodně uznávanou libyjskou vládou Fáize Sarrádže uzavřeli Italové, unijní lídři ji pak včera posvětili, připomíná list.

Libye by se tak jen letos měla dočkat pomoci ve výši 200 milionů eur (asi 5,4 miliardy korun), které navrhla Evropská komise na financování migračních projektů. Stejnou částku pak přislíbili Italové. Tyto peníze se přidají k celkové částce 31 miliard eur, které Unie vyčlenila pro Afriku v rámci rozvojové pomoci v letech 2014 až 2020, uvádí deník.

Problematických bodů dohody je však hned několik. Unie na jednu stranu slibuje zesílení úsilí v navracení uprchlíků, kteří nemají v Evropě právo na azyl, zároveň ale trvá na respektování lidských práv a detenční centra v Libyi chce upravit ve spolupráci s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a s Mezinárodní organizací pro migraci, píše dále list.

Obě výše uvedené agentury jsou ale proti myšlence, aby byli uprchlíci posíláni zpět do Libye, kde by se mělo rozhodovat o jejich případném právu na azyl: „S ohledem na současný kontext není vhodné považovat Libyi za bezpečnou zemi,“ píší ve společném prohlášení.

Jejich skepse vychází ze zpráv neziskových organizací i médií o libyjských táborech, kde panují otřesné podmínky. Lidé jsou zde často vystaveni násilí, mučení i znásilňování, podotýká list.

Tři hlavní frakce v EP odmítají nového velvyslance USA při EU

Upozorňuje také na to, že tři hlavní frakce v Evropském parlamentu se shodly na tom, že odmítají jako nového amerického velvyslance při EU Teda R. Mallocha. Šéf lidovců Manfred Weber a liberálů Guy Verhofstadt proto zaslali předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudu Junckerovi a unijnímu prezidentovi Donaldu Tuskovi dopis, v němž je požádali, aby jmenování Mallocha neschválili. Právě Tusk musí podepisovat takzvané agrément.

Podobný dopis prý napsal i šéf socialistů Gianni Pitella. Malloch je pro něj „persona non grata“.

Malloch, jehož chce americký prezident vyslat jako velvyslance do EU, 25. ledna prohlásil, že se Unie může zhroutit do 18 měsíců a dříve blok přirovnal k SSSR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děsivé. Krok od války NATO proti Rusku, varuje Jaroslav Bašta

9:07 Děsivé. Krok od války NATO proti Rusku, varuje Jaroslav Bašta

Někdejší český velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se vrátil ke švýcarské schůzce prezi…