Šéfové vlád V4 podpořili Sísího v boji proti teroru a migraci

04.07.2017 14:48

Šéfové vlád zemí Visegrádské čtyřky (V4), tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, dnes v Budapešti ocenili egyptského prezidenta Abd al-Fattáha Sísího za boj proti terorismu a nelegální migraci. Na pořad jednání se dostaly i záležitosti obchodu a investic, včetně nabídky účasti expertů ze střední Evropy na stavbě jaderné elektrárny v Egyptě.

Šéfové vlád V4 podpořili Sísího v boji proti teroru a migraci
Foto: ReproFoto: TV Prima
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka v pořadu Partie TV Prima.

„Egypt je pro nás klíčový partner v regionu severní Afriky a Blízkého východu,“ zdůraznil český premiér Bohuslav Sobotka s tím, že Visegrádská čtyřka vyslovila jednoznačnou podporu egyptské vládě v boji proti terorismu stejně jako uznání za potírání nelegální migrace. „Egypt je země, která dokázala zamezit tomu, aby z jeho pobřeží odplouvaly lodě (s uprchlíky) do Evropy,“ dodal premiér v narážce na poměry v sousední Libyi. Právě stabilizace Libye je podle Sobotky společným zájmem zemí V4 a Egypta.

„Musíme zabránit šíření terorismu v regionu, nutná jsou společná řešení,“ zdůraznil i sám Sísí.

„V Egyptě je sedm milionů uprchlíků a Egypt toto velké břímě nese,“ řekl hostitel schůzky, maďarský premiér Viktor Orbán. „Uznáváme toto úsilí, které slouží bezpečnosti a stabilitě nejen Egypta, ale i celé Evropy,“ dodal s připomínkou, že právě Maďarsko na vlastní kůži v létě 2015 okusilo vlnu statisíců uprchlíků, procházejících zemí dál na západ Evropy.

Orbán také zdůraznil zodpovědnost západních zemí za poměry v Libyi a za proud uprchlíků směřujících z Libye přes Středozemní moře do Evropy. „Západ zde zasáhl (proti režimu Muammara Kaddáfího), aniž měl plán konsolidace. Tím jsme přispěli k destabilizaci regionu. Shodli jsme se, že všechny síly je potřeba spojit, abychom dosáhli konsolidace a stabilizace Libye,“ řekl.

„Za to, co se stalo v Libyi, zodpovídá Evropa. Dnes jen pláčeme nad rozlitým mlékem,“ prohlásil slovenský premiér Robert Fico. Zdůraznil, že za této situace může Evropské unii pomoci právě Egypt, protože „stabilizuje region, chrání své hranice, stará se o migranty a nedovoluje jim odjet do Evropy“. Slováci podle Fica nabízejí Egyptu své služby a zkušenosti při odstraňování min a výbušných nástrah stejně jako expertní pomoc při stavbě egyptské jaderné elektrárny o čtyřech blocích a o výkonu 1200 megawattů v příštím roce.

Šance pro posílení obchodu a investic vidí i Sobotka v energetice, a to jak v obnovitelných zdrojích, tak v jaderné energetice. Dále v turistice a při modernizaci infrastruktury a vodního hospodářství.

Polská premiérka Beata Szydlová se na společné tiskové konferenci zmínila, že šéfové vlád zemí V4 se před schůzkou s egyptským hostem dohodli „mluvit jedním hlasem“ v klíčových záležitostech Evropské unie, včetně reforem, společného trhu či migračních kvót.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Reportáž Slonkové a Kubíka letí ze stolu. Čerstvé vyjádření šéfa komunistů v Českém rozhlasu

17:56 Reportáž Slonkové a Kubíka letí ze stolu. Čerstvé vyjádření šéfa komunistů v Českém rozhlasu

Do středečních Dvaceti minut Radiožurnálu zavítal předseda komunistů Vojtěch Filip. Vláda, kterou dn…