Sehnal: Po Babišovi zůstanou obří dluhy, kdo to zaplatí? Obnova ekonomiky potrvá pět let

19.04.2021 8:30

Babišova vláda po sobě zanechá dluhy v ohromné výši, které budou muset zaplatit všichni pracující. Uvádí to předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal. Ten nesouhlasí s představami, že Česko je vůči HDP málo zadlužené. “HDP bude klesat, ale dluh zůstane. Obnova ekonomiky potrvá zhruba pět let,” prognózuje Sehnal.

Sehnal: Po Babišovi zůstanou obří dluhy, kdo to zaplatí? Obnova ekonomiky potrvá pět let
Foto: APB
Popisek: Pavel Sehnal, předseda Aliance pro budoucnost

Pandemie koronaviru, které už více než rok naše země čelí, a také témata spojená s vyřešením celé situace podle předsedy Aliance pro budoucnost Pavla Sehnala zastínila zásadní věc, které s pandemií souvisí. Jde o státní dluh a jeho neustálý růst. 

“Je podstatné, aby si voliči uvědomili, že po vládě hnutí ANO tady zůstávají dluhy. A ne ledajaké. Obrovské dluhy, na jaké vůbec nebyla Česká Republika zvyklá. Jde o dluhy, na které ani česká ekonomika není připravená. Uvědomme si, že se jedná o 500 miliard dluh jen za loňský rok a kolem 400 miliard za tento rok,” připomíná politik.

Anketa

Rusko vyhostilo 20 lidí z naší ambasády v Moskvě. Má ČR vyhostit další ruské diplomaty?

12%
88%
hlasovalo: 17599 lidí

Jde o tak vysoké sumy peněz, že si je málokdo dovede představit. “Musíme si narovinu říct, že tyto dluhy bude muset někdo zaplatit. A kdo je zaplatí? My všichni, kteří pracujeme. Každý občan, který se podílí ve výrobě, obchodě, službách a jakoukoli svou prací rukama nebo hlavou, bude muset dluhy po současné vládě Andreje Babiše platit. Břímě bude na nás všech,” upozorňuje Sehnal.

“Závazek, který nám vláda hnutí ANO připravila, je obrovský a nelze si malovat růžovou budoucnost okamžikem, kdy odložíme roušky a ekonomika se vrátí do původních čísel. Tak to prostě nebude, protože úbytek firem je v desítkách procent. Firmy, které přežily a mají úbytek třeba “jen” deset nebo dvacet procent, tak znovu nastartovat výrobu, bude velmi problematické,” mírní některá přehnaně optimistická očekávání. 

Velká změna na pracovním trhu nastane podle jeho slov ve chvíli, kdy skončí všechny vládní podpůrné programy, jako Antivirus. “Ty udržují nezaměstnanost uměle na určité úrovni. Jakmile ten program skončí, nastane velká změna. Návrat do čísel před pandemií bude podle mých odhadů trvat tři až pět let. Jestliže hovoříme o stovkách miliard propadu, tak v příštích letech to může být třeba o 100 miliard méně ročně, ale abychom se vrátili k vyrovnanému státnímu hospodaření, půjde zhruba o těch pět let,” předpovídá Pavel Sehnal.

“Mnozí političtí komentátoři mluví o tom, že jako Česká republika nejsme příliš zadluženi, pokud jde z hlediska procent o objem celkového dluhu vůči HDP. Je potřeba si ale uvědomit, že HDP poklesne a dluh tady zůstane a o každý rok se zhruba o 100 miliard navýší,” myslí si předseda Aliance pro budoucnost.

Ve chvíli, kdy se zhruba za pět let dostaneme k vyrovnanému rozpočtu, celkový dluh bude možná prý až na trojnásobku jeho současné výše. “Pak možná budeme rádi, že nejsme zcela odříznuti od Evropské unie, protože poptávka z EU může být jediným motorem a východiskem, které český průmysl zachrání. Naše koupěschopnost v České republice nemůže postačovat k tomu, abychom se vrátili na předpandemická čísla,” dodává Pavel Sehnal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirát čekal zvolení. Nic. Tak píše pravdu o straně

11:12 Pirát čekal zvolení. Nic. Tak píše pravdu o straně

Piráti v současné době vyjednávají o účasti na vládě. Jejich pozice ovšem se čtyřmi poslanci není si…