Sehnal: Vrátíme pravý význam heslu “svoboda a odpovědnost”

16.08.2021 12:19

Svoboda a odpovědnost je dlouhodobé téma a základní heslo Aliance pro budoucnost, která chce české společnosti plně vrátit skutečný význam těchto termínů. Říká to šéf Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal.

Sehnal: Vrátíme pravý význam heslu “svoboda a odpovědnost”
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Sehnal

“Svoboda a odpovědnost je základní heslo, ze kterého by měly vycházet životy nás všech i princip řízení státu,” uvádí Sehnal.

Anketa

Jste pro to, abychom zachránili naše afghánské tlumočníky?

17%
79%
hlasovalo: 10497 lidí

Svobodu podle něho spatřují například v tom, aby se každý občan mohl rozhodnout, jaký důchodový plán si vybere z nabídky penzijních společností, zda si vybere úročení u státu nebo si vybere z jiných nabídek, kde budou finance investovány například do nemovitostí, aby se úložky na stáří řádně zhodnocovaly.

“Svobodu spatřujeme i v tom, aby si lidé mohli vybírat z několika zdravotních plánů různých zdravotních pojišťoven a s ohledem na své zdravotní priority vybrat zda a v jaké části zdravotní péče chce být více pojištěn a kde je ochoten být samoplátcem,” popisuje politik.

Svoboda by prý měla panovat i v tom, aby lidé mohli svým dětem svobodně vybrat takovou školu, která nebude řízená státní regulací do té míry, že znemožní subjektivní preference rodičů a dětí. “Navýšení podílu soukromého sektoru ve školství by mělo umožnit širší a bohatší nabídku, aby si rodiče pro své děti mohli vybrat takovou školu, která odpovídá charakteru dítěte, protože každé dítě je jiné. Některé lépe sportuje, jiné lépe maluje nebo má talent na fyziku, chemii či matematiku. Paušalizace ve školství vede k tomu, že nejsou talenty u dětí rozvíjeny,” varuje.

“Svoboda musí být i ve volbě lékaře, druhu ošetření a dalších věcí. Ve zdravotnictví je také příhodné uplatnění tržního principu. Třeba v podobě navýšení podílu soukromých poskytovatelů zdravotní péče. To je zásadní. Současné zdravotnictví je přenákladované, dnes stojí 400 miliard, což je 24 tisíc korun ročně na občana. Přitom víme, že pokud si cizinci platili komerční zdravotní pojištění, stačila jim poloviční částka 12 tisíc ročně. Je tak nepochybně prokázáno, že současné zdravotnictví je neefektivní a dvojnásobně drahé, než by mohlo být,” vypočítává Sehnal.

Stejnou váhu jako svoboda musí mít dle jeho slov i odpovědnost. “Odpovědnost je na úrovni jedince, kdy každý z nás by měl mít odpovědnost za svou rodinu, za řádné vzdělávání svých dětí, jejich adekvátních mimoškolních aktivit, sportu a dalšího vzdělávání. V případě zaměstnavatele jde o velkou odpovědnost za rozvoj firmy, za kariérní růst zaměstnanců a poskytnutí dostatečného prostoru pro jejich vzdělávání,” konstatuje předseda Aliance pro budoucnost.

“Říkáme také, že pokud vlastníte nějakou nemovitost, dům, pole, pozemek, musíte za svou nemovitost být odpovědný. Mít ji pojištěnou, pečovat o ni apod. Samozřejmě tu je v neposlední řadě odpovědnost státu za dlouhodobý rozvoj celé společnosti,” doplnil Pavel Sehnal.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Přes držk* a vypráskat je z Ukrajiny!“ Televizní debata se zvrtla. Jurečka nevydržel poslouchat Fialu

23:04 „Přes držk* a vypráskat je z Ukrajiny!“ Televizní debata se zvrtla. Jurečka nevydržel poslouchat Fialu

Česko v krizi. Občané čelí nejrazantnější vlně zdražování. V Superdebatě CNN Prima News o inflaci s …