Sejdou se noví poslanci. Včetně 33 Starostů a 4 Pirátů

12.10.2021 6:30

Na prvních jednáních po víkendových sněmovních volbách se dnes sejdou poslanci hned několika klubů. Úvodní schůze čekají nově zvolené členy dolní komory za hnutí ANO, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a za hnutí SPD. Obvykle se na nich volí vedení frakcí, byť to nemusí být pravidlem. Celkový počet sněmovních klubů klesne v souvislosti s výsledky voleb o dva na sedm.

Sejdou se noví poslanci. Včetně 33 Starostů a 4 Pirátů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

Nyní vládní hnutí ANO bude mít i v novém volebním období nejsilnější klub, byť počet jeho členů klesne o šest na 72. Naopak více poslanců než v končícím volebním období budou čítat frakce ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Strany sice kandidovaly společně v koalici Spolu, sněmovní kluby však vytvoří samostatné. Počet poslanců občanských demokratů vzroste ze současných 23 na 34, lidovců z deseti na 23 a TOP 09 ze sedmi na 14. O jednoho, z nynějších 19 na 20 členů, se rozroste frakce hnutí SPD.

Poslanci Pirátů se poprvé sešli už v neděli. Piráti uhájili v dolní komoře čtyři mandáty, když voliči dávali na společných kandidátkách se STAN přednostní hlasy adeptům tohoto hnutí. Starostové tak budou mít se 33 poslanci třetí nejsilnější klub, poprvé se sejdou v pátek.

Uspořádání nové Sněmovny by se mělo odehrát v režii dosud opozičních stran volebních koalic Spolu a Pirátů se Starosty, které již také deklarovaly vůli sestavit vládu. Ve 200členné dolní komoře budou mít 108 hlasů. Na ustavující schůzi se Sněmovna sejde nejpozději 8. listopadu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejblbější vláda? Hutka, fanoušek Pirátů, sejmul Fialův tým

13:46 Nejblbější vláda? Hutka, fanoušek Pirátů, sejmul Fialův tým

Zpěvák Jaroslav Hutka, který v předvolební kampani pomáhal Pirátům, nyní nešetří kritikou na nově vz…