Senát chce omezit dary politickým stranám. Marek Benda nechápe proč

23.10.2012 19:55

Poslanci v úterý, první den říjnové schůze sněmovny, projednali mimo jiné i senátní návrh regulace financování politických stran. Návrh pocházel ze Senátu a prezentoval jej senátor ČSSD Jiří Dienstbier.

Senát chce omezit dary politickým stranám. Marek Benda nechápe proč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Takhle se schází sněmovna před svým říjnovým zasedáním
reklama

Ten hájil především zřízení transparentního volebního účtu, ze kterého by všechny subjekty kandidující do sněmovny, Senátu, europarlamentu, nebo krajů musely platit všechny výdaje na kampaň. Výpis z tohoto účtu by po volbách musely předložit kontrolním orgánům a mimoto by k nim měla přístup i veřejnost.

Fotogalerie: - Sněmovna se schází

Takhle se schází sněmovna před svým říjnovým zased...
Takhle se schází sněmovna před svým říjnovým zased...
Takhle se schází sněmovna před svým říjnovým zased...
Exministr Josef Dobeš
Takhle se schází sněmovna před svým říjnovým zased...
Takhle se schází sněmovna před svým říjnovým zased...

V návrhu rovněž byly obsaženy limity na jeden kandidující subjekt, i na jednoho dárce. Úplně zakázány měly být příspěvky od právnických osob. Fyzické měly být omezeny částkou 100 tisíc. „Jestliže má každá strana jeden hlas, tak by měla být rovnost i při poskytování financí na ovlivnění politického procesu,“ uvedl k tomu Dienstbier.

Zpravodajem pro první čtení byl poslanec Marek Benda, který navrhl se senátní předlohou nesouhlasit. Vláda podle něj připravuje vlastní návrh zákona o financování politických stran, na kterém se podílejí všechny strany. „Senátní návrh je polotovar, proto jej doporučujeme vrátit Senátu k dopracování,“ řekl Benda.

Jemu samotnému prý vadí zejména omezení možností stranického sponzoringu. „Není důvod zrušit možnost darovat od právnických osob, nebo fyzické osoby limitovat nějakou částkou. Pokud je to transparentní, tak není důvod to omezovat,“ řekl poslanec.

Vláda odmítá 95 procent opozičních návrhů

Následně se do debaty přihlásil poslanec ČSSD Jan Chvojka, který poznamenal:  „Vládní poslanci odmítají 95 procent návrhů od opozice nebo od Senátu s tím, že už se chystá vládní návrh. Proto se chci zeptat paní místopředsedkyně Peake, kdy to bude.“ Pak se pozastavil nad tím, že poslanec Benda chce návrh vrátit senátorům k přepracování, když vláda chystá vlastní návrh a lze tedy předpokládat, že senátní návrh už nebude potřeba. „Chtělo by to trochu elementární logiky,“ poznamenal k Bendovi.

Ten vzápětí vysvětlil, že pokud do sněmovny dorazí návrh ze Senátu, jsou pouze dvě možnosti. Buď jej zamítnout, což on prý dělá, jen pokud s ním zásadně nesouhlasí, a neb vrátit k dopracování.   

Vicepremiérka Karolína Peake následně uvedla, že sdílí Bendovy námitky a vládní návrh je už skutečně připravován. Limity příspěvků na kampaň jsou prý obsaženy ve volebním kodexu, který je právě připomínkován.

Předkladatel Dienstbier se ve svém závěrečném slově stejně jako poslanec Chvojka pozastavil nad tím, že vláda používá námitku vlastní úpravu stejné věci až příliš často.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Čaputová volala českým lékařům. Jak to zvládáte? starala se

14:33 VIDEO Čaputová volala českým lékařům. Jak to zvládáte? starala se

Koronavirová čísla ukazují, že Česko je momentálně poznamenáno epidemií nejvíc z celé EU a v přepočt…