Senát rozhodne o snaze opoziční ČSSD snížit DPH a o zrušení imunity

24.05.2012 6:27

Senát dnes rozhodne o snaze opoziční ČSSD snížit spodní sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) ze 14 na loňských deset procent. Vláda přitom ve středu navrhla zvýšit obě sazby DPH o procento na 21 a 15 procent v rámci balíku úsporných opatření, která mají v příštího dvou letech udržet schodek rozpočtu pod třemi procenty HDP.

Senát rozhodne o snaze opoziční ČSSD snížit DPH a o zrušení imunity
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senát
reklama

ČSSD by chtěla formou senátorské novely do snížené sazby DPH zařadit knihy, tiskoviny, potřeby pro zdravotně postižené a pro zdravotní a sociální péči o děti a seniory. Návrh zdůvodnili sociální demokraté, kteří mají v horní komoře většinu, zmírněním sociálních dopadů na obyvatelstvo. Sněmovna, v níž má navrch vládní koalice, tak bude vybírat ze dvou protichůdných návrhů.

Znovu o imunitě

Senátoři dnes budou znovu rozhodovat také o zrušení doživotní imunity zákonodárců a ústavních soudců. Ústavní novelu předložili tentokrát senátoři ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL náhradou za téměř totožnou úpravu poslanců, kterou Senát před měsícem těsně neschválil. Roli v tom prý hrála momentální neúčast řady zastánců tohoto omezení imunity.

Horní komora má schvalovat také senátorskou novelu loterijního zákona, podle níž by se měl sázkovým kancelářím snížit povinný odvod státu z 20 na 15 procent kvůli tomu, aby neodcházely za výhodnějšími podmínkami do ciziny. V zákoně by se mohla také objevit garance, že část odvodů státu ze sázek bude směřovat do sportu. Novelou by mohla být navíc zrušit povinnost odvodů z plesových tombol, za které od ledna pořadatelé musí platit předem 5000 korun a dalších 20 procent ze zisku.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bára Basiková: „Chtěla jsem odejít do Jižní Afriky.“ Pořád lituje, že neodešla

15:00 Bára Basiková: „Chtěla jsem odejít do Jižní Afriky.“ Pořád lituje, že neodešla

Zpěvačka Bára Basiková se v rozhovoru pro Deník.cz, který poskytla na začátku dubna, rozhovořila mim…