Senát schválil novelu zlepšující ochranu před falšováním vín

20.07.2011 18:02

Zlepšit ochranu vín před jejich falšováním má novela vinařského zákona, kterou ve středu beze změn schválil Senát. Vinaři budou muset podle předlohy nově uvádět na etiketě jakostního vína evidenční číslo jakosti. Novela, která by měla začít platit od letošního září, také v návaznosti na reformu Společné organizace zemědělských trhů v EU ruší kategorii "stolní víno".

Senát schválil novelu zlepšující ochranu před falšováním vín
reklama
Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, také stanovuje jednotný vzor žádostí a oznámení týkajících se vinařství, což má vinařům zjednodušit administrativu.

Zvýší se maximální obsah alkoholu a podíl zbytkového cukru

Novela zvyšuje horní hranici celkového obsahu alkoholu u červeného vína vyrobeného v České republice z hroznů sklizených v tuzemsku. Norma zároveň zvyšuje maximální přípustný podíl zbytkového cukru v nízkoalkoholickém víně z dosavadních 60 na 70 gramů na litr vína.

Zemské víno bude muset být podle novely vyrobeno výhradně z hroznů vypěstovaných v dané vinařské oblasti. Navrhovaná úprava je tak proti unijní přísnější. Evropské předpisy totiž povolují takto značit vína, u nichž je 85 procent hroznů místních. Tuzemské vinařské oblasti Čechy a Morava jsou ale podle předkladatelů dostatečně veliké na to, aby nebylo příměsí třeba.

Zákon zachovává definici vína "chateau", kterou původní vládní předloha naopak chtěla vypustit. Podmínkou bude, že víno pochází z podniku, který skutečně existuje a takto se nazývá nejméně 15 let.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hnus minulosti. A Poche. Pláč za Petříčka rázně přerušen

7:54 Hnus minulosti. A Poche. Pláč za Petříčka rázně přerušen

Po prohraném boji o předsednictví ČSSD se ministr Tomáš Petříček bude zřejmě poroučet i z funkce min…