Senát schválil svoji verzi zrušení doživotní imunity

19. 7. 2012 16:50

Senát podle očekávání schválil svůj návrh na zrušení doživotní imunity náhradou za sněmovní verzi, kterou kvůli absencím v dubnu nepřijal. Poslanci už ale mezitím připravili opětovný vlastní návrh, pro který získali souhlas vlády. Sněmovna tak bude mít k dispozici dvě téměř identické ústavní novely o omezení trestní imunity jen po dobu mandátu.

Senát schválil svoji verzi zrušení doživotní imunity
Foto: senat.cz
Popisek: Senátorka Soňa Paukrtová
reklama

Senátní novelu předložili senátoři ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL s cílem sjednotit rozsah imunity zákonodárců a ústavních soudců s ochranou přímo voleného prezidenta republiky.

Luděk Sefzig (ODS) neúspěšně navrhoval novelu doplnit o pasáž, podle níž by parlamentní komora musela zbavit imunity svého člena, který o vydání k trestnímu stíhání sám požádá.

Předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD) podotkl, že novela má větší šanci na schválení sněmovnou než razantnější omezení jen na projevy a hlasování v parlamentu, které prosazuje ODS.

Jaroslav Kubera (ODS) namítnul, že poslanci dají přednost vlastní verzi před senátní. "Toto jsou jenom takové hrátky, žádný praktický význam nemají," prohlásil.

Předsedkyně senátorů TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová uvedla, že imunita zajišťuje svobodu jednání parlamentu. Radikálnější omezení by podle ní mohlo být případně zneužito k tomu, aby opoziční zákonodárci byli zadrženi na 48 hodin a vláda by díky jejich nepřítomnosti mohla snáze prosadit své záměry v parlamentu.

Místopředseda této frakce Jaromír Štětina naopak jakékoli omezování imunity odmítl, zdůvodňoval to potřebou ochrany demokracie s ohledem na hrozbu vzestupu extremistů, ať už pravicových, nebo komunistických. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…