Senát schválil žalobu na prezidenta Klause pro velezradu

04.03.2013 15:34

Senát podle informací ČTK schválil ústavní žalobu na prezidenta Václava Klause pro velezradu. Jde o první žalobu na prezidenta v historii ČR. Důvodem byla kontroverzní novoroční amnestie a otálení s podpisem smluv a jmenováním soudců. Pro podání žaloby ústavnímu soudu hlasovalo 38 senátorů, zbývajících 30 bylo proti. Ústavní soud projedná žalobu prioritně, výsledek by mohl být znám do konce března.

Senát schválil žalobu na prezidenta Klause pro velezradu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

 Výsledky hlasování při neveřejném jednání potvrdila senátní volební komise.

Velezradou je podle zákona o Ústavním soudu "jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu". Trestem je ztráta prezidentského úřadu a způsobilosti jej znovu nabýt. Klausovo druhé funkční období přitom skončí už tento čtvrtek. Odsouzený prezident také ztrácí nárok na plat a požitky po skončení výkonu funkce.

Pomstychtivé a nerozumné

Senátoři vytýkají odcházejícímu prezidentovi kromě kontroverzní amnestie například i to, že dosud nepodepsal doplněk lisabonské smlouvy o novém záchranném fondu eurozóny, připomínají jeho otálení s podpisem dodatku k Evropské sociální chartě a vytýkají mu, že téměř rok nejmenoval žádného ústavního soudce a vyjma dvou neúspěšných pokusů ani nikoho Senátu ke schválení nominace nenavrhl, "čímž vážně ohrozil řádné fungování Ústavního soudu".

Premiér Petr Nečas názor senátorů ostře odsoudil. "Je to výraz obyčené pomstychtivosti, je to věc, která poškozuje pověst celé České republiky," uvedl premiér.

Podle šéfa politického odboru prezidentské kanceláře Ladislava Jakla začala dnešním rozhodnutím Senátu o ústavní žalobě na prezidenta Václava Klause nová doba, kdy se budou soudně postihovat politické postoje. Jakl to napsal v textové zprávě ČTK v reakci na rozhodnutí Senátu poslat Ústavnímu soudu žalobu na Klause pro velezradu, především kvůli jeho novoroční amnestii. "Odlišný politický postoj už se nebude jen kritizovat, bude se rovnou soudně postihovat, dokud nezbude ten jediný dovolený," poznamenal Jakl.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…