Senátní bezpečnostní výbor obvinil šéfa BIS Langa z pohrdání

04.04.2012 18:01

Senátní bezpečnostní výbor obvinil ředitele Bezpečnostní informační služby Jiřího Langa z pohrdání za to, že se opětovně odmítl zúčastnit jeho zasedání. Premiéra Petra Nečase (ODS) dnes výbor požádal o zjednání nápravy svým usnesením, které bylo přijato jednomyslně. ČTK to řekl místopředseda senátorů TOP 09 a STAN Jaromír Štětina.

Senátní bezpečnostní výbor obvinil šéfa BIS Langa z pohrdání
Foto: Archiv
Popisek: Mobilní telefon - ilustrační foto.
reklama

Nečas by se měl podle výboru vážně zabývat postojem Langa, který "opakovaně odmítl účast" na jeho schůzi. "Tímto postojem ředitel BIS vyjadřuje pohrdání ústavním orgánem pověřeným bezpečnostní problematikou," stojí v usnesení.

Vážně narušené bezpečí

Lang se podle mluvčího BIS Jana Šuberta z jednání senátního bezpečnostního výboru předem písemně řádně omluvil. Zdůvodnil to tím, že o věci jedná parlamentní komise pro kontrolu BIS, řekl ČTK Šubert.

Výbor se chtěl podle Štětiny zabývat mimo jiné záznamy telefonických rozhovorů lobbisty Romana Janouška s pražskými politiky a úředníky, které podle deníku MF DNES s pořídila BIS a které unikly do bezpečnostní agentury ABL pod vedením šéfa poslanců VV Víta Bárty. "Tato situace úniků z BIS je velmi vážná z bezpečnostního hlediska," uvedl Štětina, podle něhož by měl proto premiér reagovat ihned.

Senátor uvedl, že ve výboru se objevily i hlasy, podle nichž by měl Nečas Langa odvolat. Premiér se ale za Langa v neděli veřejně postavil. Ředitel BIS je podle něj mimořádně kvalitní, apolitický a České republice loajální šéf služby.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

12:13 „Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

V nedělní Partii se setkali vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) a předsedkyně T0P 09 Markéta Pekarov…