Senátní výbory odmítly novelu o zdravotním pojištění

13. 7. 2011 19:49

Zdravotní a ústavně-právní senátní výbory odmítly první část zdravotní reformy. Doporučily zamítnout novelu o veřejném zdravotním pojištění. Především to bylo kvůli výhradám sociální demokracie.

Senátní výbory odmítly novelu o zdravotním pojištění
reklama
Novela o veřejném zdravotním pojištění je první částí zdravotní reformy, kterou prosazuje vládní koalice. Oba senátní výbory ji ale odmítly. Podle šéfa ústavního výboru Jaroslava Kubery z ODS opozice nejvíce kritizovala rozdělení na standardní a nadstandardní péči. Návrh novely totiž například zvyšuje poplatky za pobyt v nemocnici.

"Panuje pořád obava, že vše bude nadstandardní. Pan ministr zdravotnictví Leoš Heger to vyvrátil tím, že říkal, že neexistuje operace taková, aby byla jen nadstandardní," argumentuje Kubera. Podle místopředsedy zdravotního výboru Petra Guziany z ČSSD ale ministrovi při obhajování novely zákona nepomohla ani rozsáhlá diskuze.

Novelu zřejmě vrátí zpět Senát

Opozice v čele s ČSSD ale již dříve ohlašovala, že se kvůli obsahu novely obrátí na Ústavní soud. A protože má levice v Senátu většinu, pravděpodobně se novela vrátí do Poslanecké sněmovny.

Kromě této novely řešil ústavní výbor i silniční zákon. Ten například stanovuje odpovědnost provozovatele za vozidlo - koalice si od něj slibuje omezení vymlouvání řidičů na osobu blízkou. Senátorům se ale nepovedlo přijmout stanovisko k této novele, i když k ní zazněly výhrady. "Z hlediska ústavnosti a zákonnosti je to samozřejmě úplný nesmysl. Je to prolomení toho, že vy vlastně musíte dokazovat svoji nevinu. To je absurdní," říká Kubera k silniční novele.

Čtěte více:

Podrazácká reforma. Smekám před Kalouskem, nastoupil řečník Rath

Lidovci souhlasí se zdravotnickou reformou, ale ne s tou vládní

Místopředsedkyně odborů se zlobí na koalici. A plete si reformy

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle neokecáte, užiteční idioti. Petr Žantovský rozdrtil výklad vrchního elfa, jak cenzurou bojuje za svobodu slova. A došlo i na „profesionálního zetě“

7:41 Tohle neokecáte, užiteční idioti. Petr Žantovský rozdrtil výklad vrchního elfa, jak cenzurou bojuje za svobodu slova. A došlo i na „profesionálního zetě“

TÝDEN V MÉDIÍCH Komentář Jana Sokola ke kauze bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že jde…