Senátor Jirsa: Je strašné, že premiér je bývalý komunista a informátor StB. A třicet procent národa mu věří!

14.05.2019 17:44

REPORTÁŽ Několik stovek lidí přišlo včera večer na českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. Účastníci požadovali demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Protestovalo se i proti vládě Andreje Babiše. Na akci vystoupili například i senátor Tomáš Jirsa nebo europoslanec Jiří Pospíšil. „Strašně mi vadí, že v čele vlády stojí člověk, proti kterému jsme tu sametovou revoluci dělali. Nomenklaturní komunista a informátor StB!“ uvedl mimo jiné ve svém proslovu senátor Jirsa.

Senátor Jirsa: Je strašné, že premiér je bývalý komunista a informátor StB. A třicet procent národa mu věří!
Foto: David Hora
Popisek: Za nezávislost justice v Českých Budějovicích
reklama

„Neohrožujte nezávislost justice“, „Spravedlnost je dáma. Ne Burešova Kur..tisána“. S takovými i dalšími nápisy na cedulích dorazili někteří demonstranti včera večer na českobudějovické náměstí. „Demisi! Demisi!“ skandovali lidé.

„Jste opravdu v hojném počtu. Přiznám se, že jsme to nečekali,“ přivítal demonstranty na začátku jeden z organizátorů českobudějovické akce, Tomáš Kuboušek. „Proč vlastně máme demonstrovat? Je to především kvůli tomu, že je vážné podezření, že kauza trestně stíhaného premiéra České republiky nebude nezávisle vyšetřována a že budou činěny kroky k tomu, aby byl vyviněn, nebo aby jeho kauza byla zastavena,“ uvedl Tomáš Kuboušek a pokračoval. „Pan premiér Babiš říká, že ministryně spravedlnosti Marie Benešová je nezávislá a je protikorupční. Ovšem její kroky už od roku 2012 vypovídají spíše o opaku. Vypovídají o tom, že je možné ji ovlivnit lobbistickými skupinami. Vypovídají o tom, že již v době, kdy byla poslankyně, měla velmi blízko k hnutí ANO. Hlasovala proti vydání Andreje Babiše. A mluví o tom, že je v České republice možné si objednat trestní stíhání na zakázku. Ovšem doposavad nepředložila jediný důkaz,“ sdělil Tomáš Kuboušek a následoval potlesk provázený výkřiky – hanba!!!!


Demonstrace v Českých Budějovicích. (Foto: David Hora)

Jde o nám o záchranu demokracie a svobody…

Anketa

Chcete, aby Marie Benešová odstoupila?

11%
89%
hlasovalo: 22191 lidí
Jedním z prvních, kdo na budějovické akci promluvil, byl bývalý rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. „Také já se připojím se slovy díky za to, v jakém množství jsme se tady dnes sešli. Je to opravdu skvělé,“ uvedl Libor Grubhoffer a zavzpomínal na první demonstraci na českobudějovickém náměstí v roce 1989. „Shodou okolností tu měl koncertovat Elán. A Jožo Ráž vystoupil na Samsona se slovy ‚Čeho bolo vela, toho bolo příliš‘,“ připomněl třicet let starou událost Libor Grubhoffer a dodal. „Já si myslím, že ta inspirace Slovenskem je pro nás právě v poslední době velmi důležitá. Protože víme dobře, že se nedáme. Že podobně jako Slováci i my jsme schopni vytvořit sílu právě z občanské společnosti.“ V dalším proslovu zmínil mimo jiné Otakara Motejla. A to právě v souvislosti s Marií Benešovou. „Je smutné a patří to také k našim životním zkušenostem, že i tak zkušený, legendární představitel naší justice Otakar Motejl vlastně paní Benešovou doporučil tehdejším špičkám naší politiky, Zemanovi a spol. A vidíte, mýlil se. Přihrál této partě, která dnes vytváří naprosto neskutečnou skupinu darebáků v čele naší země, bytost, která je schopná všeho. Víme dobře, jak jsou schopni lhát, nemluvit pravdu, jak jsou schopni měnit názory,“ promlouval Libor Grubhoffer k účastníkům akce a pokračoval. „A ta jedna třetina, minimálně jedna třetina naší země, našeho lidu, která je oslněna ideologií blahobytu a která půjde volit zase znovu i teď do Evropského parlamentu tu stranu, která má největší preference, tak té to bude ještě dlouho trvat, než procitne. Ale my máme trpělivost. My sem budeme chodit stále. Budeme stále otravovat, protože víme, že nám jde o společnou věc. Jde nám o záchranu demokracie a svobody v této zemi.“


Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. (Foto: David Hora)

Nomenklaturní komunista a informátor StB!

Na dobu před třiceti lety pak zavzpomínal i senátor Tomáš Jirsa. „Je to téměř třicet let, co jsem naposledy stál na náměstí a mluvil k lidem. V roce 1989 jsem vzal do auta tři studenty ze studentského výboru. Měli jsme na starosti Nový Bor a Českou Lípu, kde jsme na náměstí informovali lidi, co se děje v Praze,“ popsal tehdejší události senátor s tím, že měl tenkrát malou dušičku a čekal, jak to všechno dopadne. „Protože kdo to pamatuje, tak ví, že prvních čtrnáct dní to ještě nebylo nic jistého. Ale měl jsem čisté svědomí, protože jsem nikdy nebyl ani v pionýru, ani v SSM a samozřejmě ani v komunistické straně, a tak jsem si mohl dovolit tak jako dnes k vám tehdy k lidem mluvit,“ uvedl a vysvětlil. „Tu sametovou revoluci považuji za svoji revoluci. A proto mi osobně strašně vadí, že v čele vlády stojí člověk, proti kterému jsme ji dělali. Nomenklaturní komunista a informátor StB!“ uvedl senátor a za bouřlivého potlesku pokračoval.

„Jak on sám říká ve svém životopise, té hodné, ekonomické StB. Teda, je to strašné, že máme premiéra bývalého komunistu a informátora StB. Ale za ještě strašnější považuji, že ho pořád podporuje třicet procent národa. To je katastrofa,“ řekl senátor k davu a ozvaly se výkřiky – Hanba! Hanba! „Andrej Babiš tím svým neustálým zpochybňováním a dehonestováním práce policie a práce státních zástupců, jak stále označuje své trestní stíhání za účelovku a kampaň, tak bourá základy právního státu České republiky. A s tím jeho obrovským mediálním aparátem a s tou obrovskou bezpečnostní divizí, které se nemůže rovnat žádná politická strana, je Andrej Babiš opravdu bezpečnostním ohrožením České republiky,“ ukončil svůj proslov senátor Tomáš Jirsa.

Žijeme v zemi, kde máme obžalovaného premiéra…

Na akci do Českých Budějovic přijel i europoslanec Jiří Pospíšil. „Vystupuji zde nejen jako europoslanec, ale i jako bývalý ministr spravedlnosti, který se snažil prosadit posílení nezávislosti české justice. A beru velmi osobně a velmi mě mrzí, že třicet let po revoluci vycházejí noviny s titulkem ‚Špičky justice se bojí o nezávislost‘. Je to bohužel velmi symptomatické a jsem z toho zděšen. A jsem strašně rád, že vás je dneska tady tolik, kteří vnímají justici jako základ a záruku demokracie a svobody v této zemi,“ sdělil mimo jiné Jiří Pospíšil. „Žijeme v zemi, kde máme obviněného premiéra. Pravděpodobně brzy bude obžalovaný – podle tvrzení médií. A vedle něj stojí žalobce, nejvyšší státní zástupce, který podle českého práva může být kdykoliv, bez udání důvodu, odvolán vládou Andreje Babiše. Tedy obviněného člověka. To je přece absurdita. Dámy a pánové, to je absurdní a já jsem velmi rád, že to vidíte podobně jako já a jste dnes tady. Není možné, aby obviněný stál nad svým žalobcem, to není možné!“ dodal europoslanec.

Promluvil také o tom, jak je důležité alespoň zajistit nezávislost nejvyššího státního zástupce. „Tím, že ho nebude moci odvolat vláda kdykoliv, ale pokud pochybí, tak ho odvolá kární senát Nejvyššího správního soudu, jako je to u vedoucích představitelů soudu,“ vysvětlil europoslanec s tím, že tento návrh byl už během let předložen několikrát, a i on sám se ho snažil před časem, v té době za opoziční TOP 09, prosadit. „Tento návrh, který byl vždy buď stáhnut, nebo zamítnut, je nyní opět připraven. A je tedy na poslancích, aby řekli, jestli jej podpoří a jestli fakt chtějí zajistit nezávislého nejvyššího státního zástupce. Anebo jestli opět najdou nějaký důvod, proč ten návrh nemůže být projednán,“ sdělil europoslanec.

Zvednout se z gauče a jít demonstrovat…

K lidem na náměstí na konci akce promluvili i někteří samotní účastníci demonstrace. „Chtěla bych vám jenom říct, abyste nezapomněli, že za 14 dní jsou volby do Evropské unie. Jděte volit. Jděte volit demokratické strany! Je to důležité!“ pronesla z improvizovaného jeviště například Lenka Honnerová.

Další žena, která přijela do Českých Budějovic až z vesničky Hranice na konci Jihočeského kraje, uvedla, že tady byla na demonstraci už před čtrnácti dny, minulý týden se akce zúčastnila v Praze, a právě tam se chystá i týden příští. „Nejsem žádný velký řečník. Ale myslím si, že to, co dokáže Babiš, dokážu taky,“ uvedla svou řeč a pokračovala. „Nejdříve bych chtěla upozornit na slogan ‚Nejsme děti‘. Není tak úplně v pořádku. Jsme děti někoho a hlavně, děti se do těch protestů také zapojují. Velký potlesk pro děti, které tady jsou s námi,“ vyzvala účastníky demonstrace a za bouřlivého potlesku pokračovala. 

„Možná že ne úplně všemu rozumějí, jak si myslí paní Benešová. Ani nebudu říkat paní, prostě, jak si myslí Benešová. Ale možná lépe než my dospělí rozeznají pravdu od lži a křivdu od práva,“ sdělila s tím, že je důležité dětem vysvětlit, proč je nutné demonstrovat a jak moc důležitá byla sametová revoluce. „Každý z nás má určitě málo času na to chodit demonstrovat. Má třeba něco jiného na práci, nebo se chce třeba dívat na hokej. Ale opět nastala doba, kdy je důležité zvednout se z gauče a jít do ulic. Abychom si uhájili demokracii. Ale nejen abychom si ji uhájili, ale abychom si ji zasloužili. Protože my jsme pro to ještě skoro nic neudělali,“ řekla a na závěr dodala. „Babiš zpronevěřil to naše kladné a pozitivní slovo ‚ano‘. A tak my tomu všemu, co on dělá, říkáme ne!“


Foto: David Hora

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

11:54 Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do 11. května a podrobn…