Senátor Krejča sedl a psal: Ptá se malý cikán svého otce...

22.07.2013 12:31

Strakonický senátor Miroslav Krejča se znovu rozepsal o romské problematice. Cikáni, jak tuto menšinu senátor pojmenovává a za tímto označením si stojí, prý úspěšně parazitují na většinové společnosti, aniž by jejich menšina byla jakýmkoli přínosem. Není pak prý divu, když někdy začnou praskat nervy. Druhou věcí ovšem je, pokud tuto situaci zneužijí některé skupiny ke svým cílům, podotýká senátor v článku na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz.

Senátor Krejča sedl a psal: Ptá se malý cikán svého otce...
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor Miroslav Krejča

Na Romech - nebo cikánech, jak Krejča píše - nám prý vadí celá řada věcí, která se dá plošně označit jako styl a způsob jejich života. "Pokud se toto děje v uzavřených lokalitách - ghettech, je to jednoznačně zátěž pro celou společnost, ale jak se říká 'co oči nevidí, srdce nebolí'. Stačí ale jedna taková rodina či skupina ve vaší ulici nebo na vašem sídlišti a je z toho řetězová reakce ne nepodobná té v jaderném reaktoru," popisuje zákonodárce v článku, který začíná vtipem uvozeným slovy "Ptá se malý cikán svého otce".

Profil senátora Krejči na ParlamentníchListech.cz, na který vložil svůj příspěvek a kde odpovídá na dotazy čtenářů:

Lidé, kteří musí žít v jejich okolí, to prý nemají jednoduché. "Mají denně na očích diskriminaci většinové společnosti, na jejíž úkor tato skupina úspěšně parazituje, aniž by byla jakýmkoli přínosem," pokračuje Krejča. Pokud k tomu připočteme obavy z nárůstu agrese a kriminality, není prý divu, že začnou praskat nervy. "Bohužel si někdy ve svých reakcích vůči příslušníkům tohoto etnika kompenzujeme i frustrace z jiných traumat," připouští senátor.

  • Celý obsáhlý článek senátora Miroslava Krejči čtěte ZDE.

Druhou věcí, která nám vadí, je prý "vynalézavost" této menšiny, ať už jde o využívání příspěvků na bydlení nebo pěstounské příspěvky. Třetí oblastí je podle Krejči agresivita, která prý rozhodně nemá co dělat v civilizované společnosti. Pro ilustraci zákonodárce uvádí některé incidenty z minulých týdnů, o kterých bychom se prý ani nedozvěděli, nebýt úniku informací.

Romové prý poškozují jméno České republiky

Někteří z příslušníků romského etnika prý navíc poškozují Českou republiku u mezinárodních institucí, tvrdí Krejča a přidává případ z roku 2000, kdy skupina osmnácti Romů podala stížnost k Evropskému soudnímu dvoru pro lidská práva ve Štrasburku, ve které tvrdili, že byli vystaveni diskriminaci ve vzdělání z důvodu rasy a etnického původu. Za způsobenou újmu požadovali stěžovatelé dokonce finanční odškodnění.

Za další případ poškození dobrého jména naší země označuje žádost Fóra evropských Romů a kočovníků o možnost instalovat v Paláci Evropy výstavu s názvem "Parodie vzdělávání Romů v Čechách". Ale Krejča má jasno: "Jestli někdo na vstupu do prvního stupně vzdělávacího cyklu neumí česky, nemá základní sociální a hygienické návyky, tak přece nemůže být zařazen mezi ostatní vrstevníky, pro které jsou tyto základní kompetence samozřejmostí."

Kde jsou pak práva těch dětí, které do školy chodit chtějí a mají zájem se vzdělávat. A kde jsou práva jejich rodičů, kteří od školy očekávají, že dá jejich dětem maximum, ptá se zákonodárce. "Integrace je hezká myšlenka, ale nesmí poškozovat ty, kteří žádnou integraci nepotřebují, protože se jim rodiče dostatečně věnovali a věnují. A především musí ten, koho se má integrace týkat, aktivně spolupracovat a snažit se," dodává.

Musíme začít u sebe

V závěru přece jen Krejča připouští, že vinu neseme do značné míry i my ostatní. "Politici nedokáží vytvořit legislativní prostředí, jaké by si řešení tohoto problému vyžadovalo. Úředníci občas udělají raději cokoli, jen aby od těchto našich spoluobčanů měli klid (možná i z obavy z jejich odplaty)," píše.

Vyústění je pak jen jedno: "A když se k tomu někdy připojí pocit, že soudy a policie neměří všem stejně, 'zachraňují' to lidé na náměstích a v ulicích," uzavírá senátor.

Pohled z druhé strany

Proti stereotypům, které provázení romské etnikum, brojí v poslední době například brněnská společnost IQ Roma servis. Ta v loňské kampani "Romové pracují a pracovat chtějí" chtěla upozornit na předsudky, které Romy doprovází při hledání zaměstnání.

Za práva Romů bojuje také šéf romské politické Strany rovných příležitostí Štefan Tišer. Podle něj je na vině politická elita. "Tady bylo absolutně zanedbáno, že není reforma na zaměstnanost. My nepotřebujeme sociální dávky. Stejně to berou lichváři a majitelé ubytoven. Romové potřebují práci, jak byli zvyklí. Současná generace, kamkoliv jdou, jsou diskriminovaní. Antidiskriminační zákon sice máme, ale v praxi neplatí. Když se zavolá, práce je, ale když tam přijde Rom, tak už není," poradil například nedávno ve svém vyjádření pro ParlamentníListy.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

22:10 Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

Další předvolební debata Radiožurnálu je za námi. Ve čtvrtek ve studiu usedli Josef Nerušil (Svoboda…