Senátor Kunčar: Příklon Úsvitu k extremismu mě překvapil

21.05.2014 15:43 | Zprávy

Patrik Kunčar (KDU-ČSL) nahradil v lednu v horní komoře Tomio Okamuru. V rozhovoru, který poskytl naší redakci, zhodnotil nejen své první dojmy z působení v Senátu, ale prozradil nám i své současné záměry, o které by se chtěl jako senátor zasadit. Zajímalo nás také, jak se mu daří skloubit dohromady mandát senátora a starosty a zda se bude letos pokoušet mandát starosty obhájit. A nejen to.

Senátor Kunčar: Příklon Úsvitu k extremismu mě překvapil
Foto: archiv starosty
Popisek: Starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL)

Od ledna jste senátorem. Co jste od práce v Senátu čekal a překvapil vás něčím?

Čekal jsem, že v Senátu bude hodně práce. To se mi potvrdilo - denně jsem zásobován množstvím materiálů, které je potřeba nastudovat. A co mě překvapilo? Příjemným překvapením bylo například přátelské přijetí kolegy senátory napříč politickým spektrem.

Senát je mnohými občany považován za nadbytečný. Co vy na to? A jak byste popsal systém práce senátora běžnému občanovi? Co všechno to obnáší?

Rozhodně si nemyslím, že by byl Senát nadbytečný. Většina občanů má jistě v živé paměti nedávno rozpuštěnou Poslaneckou sněmovnu, kdy právě Senát dokázal svoji úlohu a nahradil tento chybějící článek parlamentního systému. Dále při každodenní práci vidím, kolik drobností a chyb napravujeme v legislativě, která je do Senátu postoupena k projednání z Poslanecké sněmovny – např. v nedávno schváleném zákoně o civilním letectví jich bylo několik desítek. Určitě by ale prospělo, kdyby došlo k posílení kompetencí Senátu, které byly v minulosti necitlivě osekány.

Nejsem si jistý, jestli se mi podaří jednoduše popsat práci senátora, ale pokusím se. Kromě práce na půdě Senátu, kdy se věnuji přípravě na schůze a studuji legislativní dokumenty, pracuji v ústavně-právním výboru, jenž na pravidelných schůzích projednává materiály, které nám byly přikázány. Mimo to se pravidelně schází Klub pro obnovu demokracie KDU-ČSL a nezávislí, jehož jsem členem, a projednává podklady a připomínky, které klub obdržel, a dále pochopitelně projednáváme legislativu a sdělujeme si navzájem své postoje a připomínky, které následně zúročíme na zasedáních pléna. Ke každodenní práci patří množství schůzek s občany, jednání na ministerstvech, s ostatními senátory, účast na různých přednáškách a konferencích. A k tomu pak ještě samozřejmě náleží práce v regionu, kde pravidelně navštěvuji obce svého senátního obvodu č. 80, setkávám se s občany a pomáhám řešit jejich podněty a připomínky. Je toho opravdu hodně, a bez pomoci schopných asistentů by den byl příliš krátký na takové množství agendy a povinností.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bude se trestat. Video s Fialou a Decroix jede Českem

12:14 Bude se trestat. Video s Fialou a Decroix jede Českem

„Lex Vidlák.“ Tak předseda Stačilo! Daniel Sterzik nazývá novelu trestního zákona, která by umožňova…