Senátor Michálek chce pokutovat prezidenta za porušení ústavy

07.03.2017 15:55 | Zprávy

Prezident republiky by měl podle senátora Libora Michálka (za Piráty) dostat až milionovou pokutu, pokud by se dopustil porušení ústavního pořádku. Pokutu by uděloval Ústavní soud na návrh sněmovny. Senát sám by pak měl mít opět možnost žalovat prezidenta pro velezradu, na jejímž základě by Ústavní soud mohl hlavu státu zbavit funkce. Michálek to navrhl ve své ústavní novele, kterou dnes představil.

Senátor Michálek chce pokutovat prezidenta za porušení ústavy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Libor Michálek

„Navrhuji institut takzvané žluté karty neboli pokuty, o níž by Ústavní soud rozhodoval pouze na základě podnětu Poslanecké sněmovny, a to v případech méně závažného porušení ústavy. Takzvaná ‚červená karta‘ by mohla být Ústavním soudem vystavena na základě ústavní žaloby senátu,“ uvedl ke svému návrhu.

Po zavedení přímé volby prezidenta nyní může senát zažalovat prezidenta pro velezradu či porušení ústavy jen se souhlasem sněmovny, přičemž v obou komorách je pro to třeba získat ústavní většinu. K ústavní žalobě na hlavu státu senát přistoupil jen jednou, a to především kvůli rozsáhlé amnestii, kterou vyhlásil bývalý prezident Václav Klaus před odchodem z funkce. Ústavní soud o ní nerozhodl, řízení zastavil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: čtk

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Máte dojem, že je v Praze dostupné bydlení?

Není a to jste byl několik let i primátor a ve vedení Prahy jste i teď, tak jak vám věřit, že pro lepší dostupnost opravdu něco uděláte, když jste do teď nic neudělali, a to jste byli i ve vládě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se vzdáme benzínu, můžeme postavit nemocnice. Farského nápad je pro smích

15:01 Když se vzdáme benzínu, můžeme postavit nemocnice. Farského nápad je pro smích

Argumentace europoslance Jana Farského se nesetkala s pochopením. V debatě na CNN Prima NEWS obhajov…