Senátor ODS si sjel do Ruska. Odvezl si tyto názory a informace

20.07.2015 10:47

Senátor za ODS Tomáš Jirsa na webu NeviditelnýPes.cz zkonstatoval, že Evropská unie by dle jeho názoru měla vyvinout maximální úsilí o ukončení války na Ukrajině a narovnání vztahů s Ruskem.

Senátor ODS si sjel do Ruska. Odvezl si tyto názory a informace
Foto: ods.cz
Popisek: Senátor za ODS Tomáš Jirsa

„Účast na největší průmyslové výstavě INNOPROM v ruském Jekatěrinburgu a týdenní cestování po Urale mi umožnilo mluvit o ukrajinské krizi a sankcích jak s elitou ruské politiky a byznysu, tak s obyčejnými lidmi. Příznačné bylo, že hlavním partnerem veletrhu byla s velkolepou expozicí Čína. S nadsázkou lze říci, že vše, co Rusku nedodala EU, umí poskytnout Čína. Té jsou Krym i ukrajinská krize vcelku ukradené,“ konstatuje senátor.

Ten na základě své cesty uvedl, že Rusko, i přestože je jinou zemí než země EU, nám považuje za lidsky i obchodně mnohem bližší než arabský svět nebo Čínu. „Ale ani obyčejní Rusové na rozdíl od proklamací Putina nechtějí měnit partnerství s Evropou za partnerství se zeměmi BRICS,“ řekl Jirsa. 

„Všichni, s nimiž jsem mluvil, považují záležitost s Krymem za akt ‚historické spravedlnosti‘. Ostatně, ani v minských dohodách není o Krymu zmínka, a tak pravděpodobně tento pohled musela tiše skousnout i evropská diplomacie,“ dodává s tím, že ale rozumí odporu a historické nesmiřitelnosti Ukrajinců, jichž stalinské Rusko hladomorem a sibiřskými lágry zahubilo miliony.

V závěru svého komentáře zkritizoval Jirsa sankce. Uvedl, že sankce spolu s krizí ruské ekonomiky mohou přijít Unii na 100 miliard eur, navíc se ztrátou milionu pracovních míst. „I když to někdy v médiích nevypadá, Česko se ve vztahu k Rusku neliší od ostatních zemí EU. Uplatňujeme sankce, ale účast desítek českých exportérů na ruské výstavě přijel politicky podpořit ministr průmyslu, řada dalších politiků i zástupci CzechTradu,“ uvedl s tím, že Rusům nezbývá než brát sankce jako výzvu k soběstačnosti i ke změně orientace své ekonomiky na BRICS.

Celý text ZDE.

„Nicméně těžko si představit, že by naopak Rusko jako protisankci utnulo dodávky plynu a ropy do EU. Až ale Rusové dostaví plynovody a ropovody do Číny, přestanou nás potřebovat. Nemají co ztratit, EU ano,“ řekl s tím, že respektuje sankce jako pokus o ukončení války, který se ale nenaplnil. Podle něj by se měla Unie více snažit. 

„Zásadního rozhodnutí zcela se od Ruska izolovat a zavést stoprocentní sankce není EU schopna a nebylo by to asi ani dobře. Z geopolitického hlediska nebude ani dobře pomáhat přesměrování Ruska na Čínu. EU je dnes zahlcena řeckým problémem i uprchlickou vlnou, ale podle mého by měla vyvinout maximální úsilí o ukončení války na Ukrajině a narovnání vztahů s Ruskem,“ uzavřel.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Jste snad jediný politik, co se o případ od začátku zajímá

Nová Sněmovna by měla opět zřídit vyšetřovací komisi k Bečvě. Ne aby zasahovala do vyšetřování, ale aby zajistila, že nebude ovlivňováno politicky,“ řekl Petr Gazdík. Ptám se Vás, jaké kompetence k tomu něco zjišťovat a zajišťovat sněmovna má? A kdo myslíte, že má z politiků zájem vyšetřování ovlivn...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prdlajs, Hřibe. Chlast a ohrožení: Hlavní nádraží stále romské, a to není vše

14:54 Prdlajs, Hřibe. Chlast a ohrožení: Hlavní nádraží stále romské, a to není vše

Konec problémů s těžkými podmínkami ukrajinských Romů na hlavním nádraží v Praze? Kdepak. Parlamentn…