Senátor Růžička, zvolený za TOP 09, v ČT zkritizoval ústavní zákon o zbraních. Tvrdě

28.06.2017 19:10

Proti moderátorce Světlaně Witowské usedl ve středečním Interview ČT24 senátor Jiří Růžička, nestraník zvolený do horní komory parlamentu za TOP 09 a Starosty. Svůj čas před kamerami využil Růžička k tomu, aby znovu zkritizoval kariérní řád pro učitele připravený ještě exministryní Kateřinou Valachovou (ČSSD). Nezůstal ale jen u kritiky nového kariérního řádu.

Senátor Růžička, zvolený za TOP 09, v ČT zkritizoval ústavní zákon o zbraních. Tvrdě
Foto: archiv Jiřího Růžičky
Popisek: Jiří Růžička, senátor za TOP 09 a STAN

V úvodu pořadu se vyjádřil k nově schválenému zákonu o držení zbraní. „Já budu hlasovat spíš proti jeho přijetí. Jednak máme zákon, který už použití zbraně řeší, a jednak ho považuji za trochu nebezpečný, protože ten zákon říká, že je možné použít zbraň i k obraně země a já si myslím, že od toho tady máme policii a armádu,“ varoval host.

Posléze prozradil, že by se jako ředitel gymnázia a občan bál toho, že takto sepsaný zákon o držení zbraní může být zneužit. „Pokud já vím, tak demokratické země většinou v ústavě toto právo nemají,“ prohlásil Růžička. Někteří politici tady podle jeho názoru využívají určitého strachu z toho, co se teď v Evropě děje. „Ale u nás se, zaplať pánbůh, nic moc neděje,“ ocenil Růžička. Nepřijde mu proto správné, když politici tento strach přiživují.

Stejně kritický byl i ke zpřísnění zákonných podmínek pro cizince pobývající v ČR. V prvé řadě zdůraznil, že nejde o zákon namířený proti uprchlíkům, jako spíš proti cizincům, kteří v Česku pracují.

Pár slov pronesl ke korupční aféře v českém sportu. Osobně věří. že by sport měl být čistý a korupce prostý, a že takový být může. „Já myslím, že to ukazuje, kam se posunula celá společnost. Co pro nás znamenají peníze. Co všechno jsme pro ně ochotni obětovat,“ kroutil hlavou nespokojeně Růžička.

Učitelům už dochází trpělivost, varuje Růžička

Stranou pozornosti senátora nezůstal ani nově zmíněný kariérní řád pro učitele. Já udělám všechno pro to, aby neprošel,“ řekl jasně politik a zároveň ředitel gymnázia Jana Keplera v Praze. Tento kariérní řád prý totiž nepřiláká nové mladé a kvalitní učitele do škol, protože nepomůže k významnému nárůstu platů. Nejde ale jen o peníze. Česká společnost si prý moc neváží učitelů a obecněji lepšího vzdělání, což je zásadní problém.

„Léta a léta mluvíme o tom, že učitelé jsou špatně placení a že by měli být placeni lépe. Paní ministryně v tom sice udělala nějaké kroky, jenže ony rostou platy i v jiných povoláních, Já jsem viděl statistiku, kde platy učitelů vzrostly asi o 3,5 procenta a takhle se na těch 130 procent průměrné mzdy, o kterých mluvila paní ministryně, nedostaneme,“ varoval Růžička. Učitelům prý už dochází trpělivost. Především ti mladí ze školství raději odcházejí.

Školám nepomáhá ani nárůst administrativy spojený nejen s kariérním řádem, ale také s povinným přijímacím řízením na střední školy, které letos proběhlo poprvé. „Vzdělávání přece svou podstatou nemůže směřovat k tomu, že se zaměřujeme na nějaké testy. Smysl vzdělání je přeci mnohem hlubší,“ konstatoval host.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

15:37 Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

PŘÍBĚH Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) sice stále provádí své lynče, ale mnohem víc se o nich mluv…