Senátor Štětina: Zažil jsem dvacet válek, ale skutečné tratoliště krve až letos. Znám scénář prolhaných Rusů

16.04.2014 8:23

REPORTÁŽ V souvislosti s masakry na Ukrajině bez skrupulí hovoří o politice ruských lží. Senátor Jaromír Štětina zavítal do Ústí nad Labem, aby zde jako bývalý válečný zpravodaj vyprávěl o svých zkušenostech z války v Čečensku, kterou iniciovali Rusové stejným vzorcem jako nyní na Ukrajině. Prozradil, proč hájí radikály a na co se čeká po vraždění domobranou.

Senátor Štětina: Zažil jsem dvacet válek, ale skutečné tratoliště krve až letos. Znám scénář prolhaných Rusů
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Senátor Jaromír Štětina během besedy v Ústí nad Labem

Anketa

Jaké řešení doporučujete v případě východní Ukrajiny?

hlasovalo: 31866 lidí

Deset let pracoval jako válečný zpravodaj v Sovětském svazu a Rusku. V roce 2000 byl vyhoštěn a do Čech přivezl film „Odvrácená strana světa“. Ten dokumentuje Groznyj v Čečensku, obléhaný tehdy ruskou armádou. Besedy s  promítáním filmu, který z války v Čečensku přivezl, tehdy spolu se zpravodajkou Petrou Procházkovou, jsou součástí jeho túry pod hlavičkou TOP 09 před volbami do Evropského parlamentu, v nichž kandiduje.

„Film je sice deset let starý, o válce v Čečensku. Hodně kamarádů tam padlo, nás jenom vyhnali,“ podotýká s tím, že celou dobu sleduje, jak se Ukrajina vymaňuje a tím mu přirostla rovněž k srdci. „Teď nastal ´up to date´. Film ukazuje, jak ruská armáda pracuje,“ říká, když se experimentálním prostorem Mumie v Ústí nad Labem rozehrává plátno, na němž Čečenci bědují: „Co vlastně dělá sovětská veřejnost? Proč sedí se složenýma rukama? Zabíjejí i ženy a děti. Když nás považují za součást Ruska, proč nás bombardují? Nechápu, s kým bojují, když mezi námi nejsou vojáci. Rusové jsou neznabozi. Jsou to kanibalové.“

Hlavu do chomoutu už ne! Vzpomeňme na řízený hladomor…

Film je mementem, se kterým dnes senátor Jaromír Štětina objíždí Čechy, aby ukázal spojitost se současnou situací na Ukrajině. „Na kyjevském Majdanu jsem byl poprvé před Vánoci. Co se tam odehrávalo, bylo velké vzepětí ukrajinského lidu. To nebyli žádní nacisti, fašisti. Byli špinaví, ano, ale byli mezi nimi univerzitní profesoři, študáci, inteligentní lidé. V únoru, kdy jsem tam odjel, jsem zažil to vraždění v ulici. V osm hodin a tři minuty zastřelili prvního člověka. Zrovna jsem koukal na hodinky. Během půlhodiny postříleli 25 lidí,“ vzpomíná a emocionálně dodává: „Zažil jsem dvacet válek, ale tak masové vraždění jsem neviděl. Poprvé, když jsme je tam pomáhali obvazovat, jsem si uvědomil, co je to tratoliště krve.“

Jako někdejší novinář se prý snažil zjistit co nejvíc. „Ptal jsem se v recepci. Neznámí muži si prý objednali pokoje v horních patrech. Čekali na povel. Pochopil jsem už dávno, o co jde. O euroasijský sajuz, který buduje Putin. Ale Ukrajina nechtěla znova strčit hlavu do chomoutu - dvaatřicátý rok, gulagy, demonstrace…,“ interpretuje mimo jiné. Připomíná tak mimo jiné rok 1932 s velkým ukrajinským hladomorem, který měl být cíleně způsoben politikou Sovětského svazu a jejího vůdce Stalina a podle dostupných údajů si toto nucené hladovění, jehož účelem mělo být zviklání soudržnosti Ukrajinců proti komunistické vládě, vyžádalo zhruba mezi 3 až 7 miliony obětí.

Že vytáhli kvéry? Nedivme se. A na to se čeká!

Proukrajinsky mluvící Štětina opakuje, že svádění všeho na nacisty je nesmysl. „Že to způsobili nacisté, je účelová lež pěstovaná ruskou Federální službou bezpečnosti. Jejich podíl je marginální. Je to stejné jako u nás – pokud nastanou takováto kataklyzmata, tak i oni vystrkují hlavu,“ míní a dodává, že se osobně seznámil s lidmi z Pravého sektoru a jsou to podle něj sice tvrdí a radikální jedinci, ale nikoli nacisté. „Vyplývá to z jejich snahy Ukrajinu ubránit, nepustit,“ hájí je, stejně jako domobranu.

„Ano, dnes jsem se dočetl, že domobrana už zastřelila deset Rusů. Sjíždějí se tam a prostě už vytáhli ty kvéry. Ale na to ta Moskva čeká. Potřebuje záminku, aby mohla vytáhnout armádu a stavět se do role mírotvorné síly,“ spekuluje a dodává směrem k Rusům: „Je to starý scénář, který dělají stále. Pamatuju si dobře 68. rok… A v roce 2008, kdy jsem byl v Gruzii, zrovna taková lež. Ta je součástí ruské politiky. Všichni diplomaté na světě lžou, ale veřejně to nevyučují, že lhát se smí. V tom je ruská lež jiná a docela se jim to daří.“

Mám strach z Ruska. I o Rusko

Záminka se podle něj opakuje, jen má jinou podobu. „Nebezpečí vyplývající z imperiální politiky Ruska je stejné. Jen je větší. Válka znamená hodně mrtvých, a to i těch ruských,“ zdvihá prst.

Přestože působí jeho komentáře nadmíru vyhraněně, nepovažuje se za člověka, který by Rusy nenáviděl. „Co říkám, nevyplývá z nenávisti k Rusku. Nejsem sebetrýznitel. Jsem rusofil. Mám strach z Ruska, i o Rusko.“

Všem politikům vzkazuje, aby o Rusku říkali pravdu. To je prý jediné, co můžeme dělat. „Jde o přístup Ruska k teplým mořím. Celá léta po tom touží – ovládnout Černé moře. Hlavním cílem podle mě bude Oděsa,“ prognostikuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lucie Bartoš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlá krev v TOP 09? Kalousek začal vysílat. Hned po volbách, z „provozovny“

6:54 Zlá krev v TOP 09? Kalousek začal vysílat. Hned po volbách, z „provozovny“

Volby do Evropského parlamentu jsou za námi a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil je spokojen. Je spokojen…