Senátor Valenta: Další byrokracie pro obce ohledně sportu je nepřijatelná

19.05.2016 18:20

Senátor Ivo Valenta chce pomoci městům a obcím. Nechce, aby zpracovávala tzv. plán rozvoje sportu pro své území. Protože by šlo o bezvýznamný administrativní úkon, je jeho smysluplnost a potřebnost velmi sporná. S tímto zvýšením byrokracie počítá novela zákona o podpoře sportu. Tu bude Senát projednávat příští týden. Valenta je jejím zpravodajem.

Senátor Valenta: Další byrokracie pro obce ohledně sportu je nepřijatelná
Foto: Archiv IV
Popisek: Senátor Ivo Valenta
reklama

Slovácký senátor jinak novelu podporuje. Je přesvědčen, že nastavením priorit, jasných podmínek a pravidel financování, může sportu prospět. „Nemohl jsem ovšem nevyslyšet žádosti řady měst a obcí, aby pro ně nebyla zaváděna povinnost zpracovávat plán rozvoje sportu na svém území. Tato povinnost je vydávána za nenáročnou maličkost, ale ať chceme, nebo nechceme, šlo by o další obligatorní administrativní úkon, kterých již tak stát na obce a města uvaluje dost a dost. Smysluplnost a potřebnost tohoto úkonu je navíc zpochybnitelná. Obce již dnes jsou schopny do sportu investovat efektivně nemalé prostředky, a to i bez takových plánů,“ řekl Valenta pro ParlamentníListy.cz.

Nejvíce postiženy tímto administrativním opatřením by byly především malé obce. Ty podle Valenty nemají na administrativní zátěž odborný aparát. Před zasedáním pléna Senátu dosáhl slovácký senátor při jednání Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí prvního úspěchu. „Zpracování plánu by bylo nepovinné, ze zákona bychom jej vypustili. Zároveň jsem navrhl, aby obce byly explicitně zmíněny jako potenciální příjemci dotací v oblasti sportu. Velmi mne těší, že kolegové oba návrhy podpořili,“ doplnil Valenta. Změny rovněž schválil i senátní podvýbor pro sport.

Slovácký senátor Ivo Valenta je dlouhodobým propagátorem snahy, aby v České republice bylo zřízeno ministerstvo sportu. Svou snahu Valenta odůvodňuje především tím, že v naší zemi jsou přibližně tři miliony sportovců. Ti působí ve více než 35 tisících sportovních klubech. Trvale senátor upozorňuje na to, že ročně sport spolyká několik miliard korun a jeho rozvoj má zásadní vliv na zdravý životní styl především dětí. „Přitom se sportu dnes věnuje pouze hrstka lidí na ministerstvu školství a až doposud se o sport na vládní úrovni téměř nikdo nezajímal. Je však nejvyšší čas, aby se to změnilo a význam sportu byl podtržen vznikem samostatného ministerstva sportu,“ řekl již loni ParlamentnímListům.cz Ivo Valenta. 

  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Josef Petrů

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pražané, plaťte za parkování v centru 183 tisíc ročně, navrhl aktivista. Jinak...

16:10 Pražané, plaťte za parkování v centru 183 tisíc ročně, navrhl aktivista. Jinak...

Zakladatel spolku Pro euro a eurofederalista David Antoš, který kromě kladného názoru na přijetí spo…