Senátor Valenta se naštval: Turecko, člen NATO, se mění v islámskou diktaturu a Evropa boří hráze proti islámu. Necháváme se vydírat a ještě Erdoganovi platíme

19.07.2016 14:37

Masivní zatýkání odpůrců autoritářského režimu tureckého prezidenta Erdogana, justiční i policejní čistky, neuvěřitelně rychlé sestavení nových speciálních policejních jednotek, které jsou vybaveny nevídanými kompetencemi, a k tomu volání po opětovném zavedení trestu smrti. To podle senátora Ivo Valenty není obranná reakce turecké vlády proti vzbouřeným vojákům. „To je jasný signál toho, že prezident Erdogan přinejmenším zneužil nezdařeného vojenského puče k tomu, aby v Turecku upevnil svou moc, stal se jeho neomezeným vládcem a, jak sám říká, zemi vrátil k islámským kořenům,“ uvádí Valenta.

Senátor Valenta se naštval: Turecko, člen NATO, se mění v islámskou diktaturu a Evropa boří hráze proti islámu. Necháváme se vydírat a ještě Erdoganovi platíme
Foto: Daniela Černá
Popisek: Senátor Ivo Valenta
reklama

Erdogan podle Valenty nastoluje svou diktaturu sice autoritářskými, přesto stále ještě demokratickými metodami. „A když se ‚náhodou‘ zaseknou anebo jsou příliš pomalé, přijde vhod nezdařený vojenský puč, který před veřejností legitimizuje zatýkání odpůrců režimu i obrovské personální čistky napříč celou státní správou,“ podotýká senátor.

Celý text je ZDE

Opatrnostní politika nikam nevede

Podle něj je velkým paradoxem, že se něco takového děje v zemi, která je členským státem NATO. Tedy obranné aliance, která se má podílet také na vojenské obraně České republiky. „Nedokáži si představit, že by stát, kde bude vládnout islámská diktatura, měl být i do budoucna součástí naší mezinárodní vojenské obrany,“ svěřuje se Valenta.

Nemůže souhlasit s názory, které v posledních dnech slýchá, totiž že je lepší mít Turecko na naší straně, než si jej postavit proti sobě. „Tato ‚opatrnostní politika‘ nikam podle mého soudu nevede a bude pouze a jen posilovat Turecko v jeho vyděračské politice vůči EU i dalším světovým velmocem,“ je přesvědčen senátor.

Neschopnost a slabošství lídrů EU

To, že se Evropská unie nechává Tureckem finančně vydírat za zdánlivou ochranu před příchodem statisíců uprchlíků a že zahájila jednání o bezvízovém styku, je podle Valenty jen demonstrativní ukázkou neschopnosti a slabošství dnešních lídrů Evropské unie.

„Nesmíme zavírat oči před děním v Turecku a tvářit se, že nevidíme, jak se zde upevňuje diktatura a vláda jednoho muže,“ apeluje Valenta, který raději ani nechce domýšlet, kam až může zajít návrat k islámským kořenům, který avizoval prezident Erdogan, a jak nebezpečné to může být v kontextu radikalizace islamistů v posledních letech.

„Turecko totiž může brzy držet prst na spoušti nebezpečné zbraně, která může být koktejlem militantního islámu a milionů uprchlíků majících chuť kolonizovat vyspělé evropské země,“ varuje Valenta závěrem.

Pozn. redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozující server Parlamentní listy vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Levná d*vka, naše vláda.“ Vrbětice: Slavný vědec odkryl důvody

10:18 „Levná d*vka, naše vláda.“ Vrbětice: Slavný vědec odkryl důvody

Podle fyzika Luboše Motla je načasování skandálu ohledně výbuchu ve Vrběticích více než výmluvné a s…