Senátor Veleba se musí omluvit vědcům za své výroky

03.02.2016 13:03 | Zprávy
autor: čtk

Senátor Jan Veleba (SPO) se musí omluvit vědcům za své výroky o motivaci k výzkumům na Šumavě, rozhodl dnes Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou. Rozsudek není pravomocný, Veleba zvažuje odvolání. Senátor podle soudu musí také stáhnout část textu článku v Parlamentních listech a uhradit přírodovědcům polovinu nákladů soudního řízení.

Senátor Veleba se musí omluvit vědcům za své výroky
Foto: hns
Popisek: Senátor, exprezident Agrární komory a předseda SPO Jan Veleba

Žalobu o ochranu osobnosti na senátora podali Pavel Kindlmann, Jakub Hruška a Hana Šantrůčková. Vědci poukazovali na to, že Veleba poškodil jejich pověst tvrzením, že vědecké granty týkající se šumavského výzkumu jsou nestandardně vysoké a že motivací přírodovědců tam jsou „… peníze, docentury a profesury“. Část článku je podle soudkyně založena na pravdivých informacích, celý text však podle ní vyznívá nepravdivě.

Veleba považuje rozsudek za jednostranný. „Jako laik se divím, že můj výslech proběhl až dnes a za 25 minut soudkyně zformulovala rozsáhlý rozsudek a zdůvodnění. Dělá to na mě zvláštní dojem. Chci tím říct, že to bylo připravené dopředu,“ řekl novinářům Veleba. Senátor už dříve před soudem mimo jiné uvedl, že mu v souvislosti s granty šlo o transparentnost využití veřejných prostředků, z nichž jsou placeny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

muniční iniciativa

Paní Černochová, mohu vás jako expertku a bývalou ministryni obrany požádat o vysvětlení, jaký je rozdíl mezi českou muniční iniciativou a tou americkou, do které se vláda na rozdíl od té české zapojila? Já moc nechápu, proč do jedné ano a do druhé ne. V čem je rozdíl? Děkuji

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vybouraný Turek: Objevilo se nové VIDEO. Ale také připomínka

16:35 Vybouraný Turek: Objevilo se nové VIDEO. Ale také připomínka

Český mediální prostor už druhý den ovládá nehoda, jejímž účastníkem byl poslanec Motoristů Filip Tu…