Senátor Wagenknecht jde po Babišovi dál. Teď chce zavařit Agrofertu u bank

07.01.2020 16:03

Senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty) vyzval centrální banky v Rakousku a v Německu, aby prověřily úvěry poskytované tamními bankami holdingu Agrofert. Chce zjistit, jaké informace holding, který premiér Andrej Babiš (ANO) v roce 2017 vložil do svěřenského fondu, uváděl o svém majiteli. Pokud by holding uváděl nesprávné údaje, hrozilo by mu podle Wagenknechta zmrazení úvěrů, řekl senátor serveru Neovlivní.cz. Informaci převzala ČTK.

Senátor Wagenknecht jde po Babišovi dál. Teď chce zavařit Agrofertu u bank
Foto: archiv
Popisek: Lukáš Wagenknecht

„Pokud by se zjistilo, že holding pana premiéra v jednotlivých zemích dodává bankám nesprávné či rozporuplné informace či doklady ohledně toho, kdo je skutečným majitelem holdingu, nebo že banky tyto informace dodané holdingem neprověřují, a jsou-li nesprávné, nepožadují nápravu, měly by národní dozorové orgány vzhledem k těmto bankám okamžitě zahájit konkrétní kroky podle předpisů proti praní peněz,“ uvedl Wagenknecht.

„Pokud by bylo zjištěno porušování pravidel proti legalizaci výnosů z trestné činnosti ve vztahu k manipulaci informací o skutečných majitelích, měly by banky a příslušné dozorové orgány v jednotlivých zemích okamžitě začít jednat,“ řekl senátor. Podle něj by banky v takovém případě měly úvěry Agrofertu zmrazit.

Wagenknecht také upozornil, že ve slovenském registru partnerů veřejného sektoru je jako ovládající osoba Agrofertu a konečný uživatel výhod uveden Babiš. V Česku holding i premiér tvrdí, že Babiš nemá na fungování společnosti vliv.

Wagenknecht opakovaně vystupuje proti Babišovi, kvůli holdingu Agrofert tvrdí, že premiér je ve střetu zájmů. V minulosti podal za Piráty žalobu k Soudnímu dvoru EU, ve které navrhuje, aby soud konstatoval nečinnost Evropské rady v otázce Babišova údajného střetu zájmů. V listopadu společně s pirátskými analytiky podal trestní oznámení kvůli tomu, že české úřady dál vyplácejí dotace holdingu Agrofert i přes podezření, že je Babiš ve střetu zájmů. Věc nyní prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Senátor měl v minulosti s Babišem spory, ještě když působil jako jeho náměstek na Ministerstvu financí. Babiš Wagenknechta dlouhodobě kritizuje, několikrát ho označil za udavače.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tvrdá slova Dominika Duky. Nejmenoval, naznačil. Ale oni se v tom najdou

13:13 Tvrdá slova Dominika Duky. Nejmenoval, naznačil. Ale oni se v tom najdou

Lipovská a Nerušil. Tato jména vyčítají věřící i nevěřící kardinálu Dukovi. Nyní se arcibiskup vyjád…