Senátor a bývalý rektor promluvil o terorismu jazykem svých dětí. Generál Šándor pak volal po větší moci tajných služeb

09.01.2015 23:12 | Zprávy

Západní Evropa by si měla zachovat svou otevřenost, a to i navzdory masakru v Paříži, shodli se senátoři Václav Hampl a František Bublan. Bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR Andor Šándor a vedoucí Katedry kriminální policie Policejní akademie ČR Marian Brzybohatý k tomu ovšem dodali, že je třeba lépe úkolovat tajné služby. Zazněl i návod, jak hájit liberální demokracii.

Senátor a bývalý rektor promluvil o terorismu jazykem svých dětí. Generál Šándor pak volal po větší moci tajných služeb
Foto: ČTK, AP
Popisek: Sanitky a policejní vozidla v obci Dammartin-en-Goële během pronásledování mužů spojovaných s útokem na týdeník Charlie Hebdo

Pařížské drama skončilo smrtí tří teroristů. Je to ale skutečně konec? Nehrozí nejen ve Francii další podobné akce? Nejen o tom v pátečních Událostech, komentářích České televize diskutovali senátor, bývalý ředitel civilní rozvědky František Bublan (nestr. za ČSSD), senátor Václav Hampl (nestr.), bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR Andor Šándor, vedoucí Katedry kriminální policie Policejní akademie ČR Marian Brzybohatý, sociolog, politolog Nicolas Maslowski a výkonný ředitel think tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský.

Musíme si udržet otevřenost, shodují se senátoři

„Jazykem svých dětí bych řekl, že to je další level terorismu v Evropě," zahájil debatu Hampl. Podle jeho názoru je naprosto nutné lpět na hodnotách, na kterých náš stát stojí, včetně svobody projevu a tolerance ve věci náboženské víry. Bublan k tomu dodal, že čelíme teroristům, kteří se obracejí proti civilistům, z historie přitom víme, že evropští teroristé z minulosti napadali především armádu či policii. Evropa nesmí upadnout do extrému, který už teď zaznívá, a to je její určité uzavření," pronesl také Bublan. Evropská otevřenost je jednou z hodnot, kterou bychom si měli zachovat. Hampl mu v tomto dal jednoznačně za pravdu.

Bublan má za to, že české zpravodajské služby mají dost informací a jsou schopny pomoci i spojencům. Nechtěl však být nijak konkrétnější. Sama Francie má ovšem několik tajných služeb a již teď se podle Bublana ozývají hlasy, že spolu měly více spolupracovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy

18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy

Matěj Gregor a bývalý europoslanec Jan Zahradil rozebírají aktuální hrozby, které podle nich otřásaj…