Senátoři ČSSD chtějí prosadit nižší sazbu DPH na knihy, učebnice a noviny

10.12.2011 12:00

Senátoři ČSSD chtějí navrhnout novelu, která by umožnila prosadit sníženou sazbu DPH na knihy, učebnice, noviny a další věci. Úmysl potvrdil deníku právo senátor Marcel Chládek (ČSSD).

Senátoři ČSSD chtějí prosadit nižší sazbu DPH na knihy, učebnice a noviny
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Kateřina Jacques

Podle Chládka se návrh projednává s právníky. Senátoři ČSSD by rádi do zvýhodněné desetiprocentní sazby DPH prosadili knihy, učebnice a noviny. Uvažovali také o variantě nulové daňové zátěže, která je tradiční ve Velké Británii.

Senátoři se chtějí dohodnout napříč politickým spektrem a vyhnout se zamítnutí

„Chtěl bych tento návrh projednat v našem klubu a byli bychom rádi, kdyby se podařilo získat kompromisní souhlas napříč politickým spektrem, aby mohl jít do parlamentu jako návrh našeho výboru pro vzdělání, vědu, kulturu a petice," řekl Chládek Právu.

Senátoři ČSSD by se rádi vyhnuli odmítnutí jako v předchozích případech.

Deník Právo zjistil, že návrh by měli senátoři představit na tiskové konferenci v prosinci, aby se dosáhlo jeho brzkého projednání a schválení. K tomu by mohlo dojít s účinností od 1. ledna 2013.

Nakladatelé by měli zkusit přežít i bez zisku

Zdeněk Pobuda z nakladatelství Epocha by to uvítal. „Lepší v roce 2013 než nikdy," řekl Právu. Podle něj se nejedná jen o knihy, učebnice a další tiskoviny. Došlo by k obecnému zdražování kvůli dlouhodobějšímu přesunu z přímých daní na nepřímé.

„Mělo by se skončit se lhaním, že velcí podnikatelé by při vyšší zdanění uprchli. Neutíkají z Německa ani ze Švédska, kde mají vysokou sazbu a země žije v reálném koncensu," tvrdí.

Dodal, že se nakladatelé budou snažit o udržení ceny v přijatelné míře. Nakladatelé se prý musí pokusit přežít bez zisku, protože po několikerém zvýšení daní přímých i nepřímých už není na čem šetřit.

Související:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…