Senátorka Wagnerová v ČT: Pelikán je mladý nadaný právník. Ale občas nerespektujte, s kým mluví

12. 3. 2015 21:28

Senátorka a někdejší ústavní soudkyně Eliška Wagnerová ve čtvrtečním Hyde parku České televize hovořila o tom, co čeká nového ministra spravedlnosti za hnutí ANO Roberta Pelikána. Hovořila o zákonu pro státní zástupce, urychlení práce soudců. Stranou její pozornosti nezůstaly ani kauzy Davida Ratha a Jany Nečasové. Okomentovala i platy soudců, změny Ústavy a nakonec totálně ztrhala návrh senátora Jana Veleby na změnu financování ČT.

Senátorka Wagnerová v ČT: Pelikán je mladý nadaný právník. Ale občas nerespektujte, s kým mluví
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová

"Z toho, co o něm vím, tak je to mladý nadaný právník, kterému chybí takt, protože občas nerespektuje to, s kým hovoří. Slyšela jsem, že stačil urazit i pár soudců, protože v pozici náměstka nebyl někdy příliš diplomatický,“ poznamenala dáma hned na úvod. Na druhé straně si není jistá tím, zda by měl na postu ministra sedět odborník na nějaký segment práva, kterým Pelikánova předchůdkyně Helena Válková bezesporu byla.

Ministerstvo spravedlnosti vyžaduje energické vedení, ale Wagnerová se sama pozastavovala nad tím, zda třicátník není až příliš mladý. Čtyřicátník na postu ministra spravedlnosti už je ale ve světě obvyklý. Snad se Pelikánovi bude dařit hledání politického konsenzu, bez kterého se žádný ministr neobejde.

A podaří se Pelikánovi bojovat proti obchodníkům s chudobou, což sám avizoval v narážce na exekutory? Podle Wagnerové by to rozhodně měla být jeho priorita. Stejně tak by se měl ministr starat o to, aby některé procesy v justici zrychlily. Jeho dalším úkolem je pracovat na větší nezávislosti justice, byť otázky financování justice by měly zůstat v jeho kompetenci. Větší samostatnost by si ale zasloužila personální politika.

Senátorka se vyjadřovala také k zákonu o státním zastupitelství. Zdůraznila sice, že žádný z návrhů nestudovala dopodrobna, ale v Česku existuje model, který státní zastupitelství ústavně řadí exekutivě. "Je to model, který funguje v řadě zemí a je komfortní. V tuto chvíli není čas na změnu, protože Ústava zní tak, jak zní,“ zdůraznila Wagnerová. Obratem ovšem dodala, že by se měl měnit způsob odvolávání nejvyššího státního zástupce. Jeho "vyhazov“ by měl být možný jen na základě jasně uvedených pochybení.

Následně promluvila ke kauzám Davida Ratha a Jany Nečasové, dříve Nagyové. "Oba ty procesy byly nesmírně dlouhé, ale problém je už v těch procesních předpisech, které soudcům nedovolují postupovat jinak,“ poznamenala Wagnerová.

Reforma soudnictví

Z úst Elišky Wagnerové také zaznělo, že by české soudní soustavě prospěla redukce ze čtyř stupňů na tři. "Vzpomínám na Vojtěcha Cepla, pro něhož to bylo téměř Kartágo, který říkal, že vrchní soudy musí být zrušeny,“ poznamenala. Zřízení čtyř stupňů soudů prý bylo politickou úlitbou ještě československým soudům na počátku devadesátých let.

Ve druhé polovině pořadu rozebírala také délku mnoha soudních řízení. Ústava sice občanům zaručuje, že se jim musí spravedlnosti dostat v přiměřeném čase, ale onu přiměřenost musíme podle Wagnerové posuzovat podle složitosti případu. Jednou se může zdát, že tři roky jsou příliš dlouhá doba, jinde je jasné, že osm let je doba adekvátní, zkrátka podle komplikovanosti. A existuje tedy cesta, jak soudní řízení zkrátit? "Existuje v očištění pravidel soudního řízení,“ zdůraznila dáma s tím, že je to úkol pro ministra spravedlnosti.

Platy soudců

Stranou její pozornosti nezůstala ani problematika platů soudců. Jak je zajištěno, že bude soudce nezávislý, pokud rozhoduje o svém platu? Pomoct může například to, že by o platech rozhodovali soudci, kteří půjdou brzy do penze, čili už se jich jejich vlastní rozhodnutí nedotkne.

V obecné rovině ale zdůrazňovala, že nezávislost soudců je do jisté míry zaručována výší jejich platů. Toto je poznatek, který je uznáván i v západní Evropě. Jasně také uvedla, že o výpočtech platů soudců nerozhodli v prvé řadě soudci sami, ale rozhodli politici.

Změny Ústavy a nápad senátora Veleby

Rozebírala možné změny Ústavy. "Já jsem známá jako osoba, která tvrdí, že je naše Ústava docela dobrá a měnit by se v zásadě nemusela. Jsem proti změnám ad hoc, u nichž si různí lidé myslí, že pomůžou právě jim. Na druhé straně vidím, že politicky nazrál čas k nějaké změně. Tak bych tedy alespoň byla pro, aby to byla změna komplexní, aby nebyly provedeny tři změny a za další tři měsíce další tři změny a tak podobně. Změny by navíc měly proběhnout jen tak, aby zůstalo zachováno jádro té Ústavy z roku 1993,“ zdůraznila senátorka.

Nakonec okomentovala návrh senátora Jana Veleby na omezení finančních toků do ČT, který prosazuje, aby lidé mohli podpořit jiné médium místo ČT, pokud nejsou spokojeni s jejím zpravodajstvím. "Ten návrh rozhodně nepodpořím, protože je úplně mimo mísu. Tam je zřejmé, že si jeho předkladatelé vůbec neuvědomili, že i naše Ústava předpokládá existenci veřejnoprávních médií,“ uzavřela své vystoupení Wagnerová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

21:20 Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

REPORTÁŽ Jakou cestu jsme od sametové revoluce ušli? 30 let po pádu komunismu jsou na Západě podle V…