Senzace, historický okamžik! Německý tisk se rozplývá nad Danielem Hermanem. A přidává perlu, o které se nemluví

18.05.2016 8:25

Německý deník Südkurier zevrubně informuje o přelomové účasti ministra kultury Daniela Hermana na sudetoněmeckém sjezdu, kterého se doposud žádný oficiální zástupce české vlády nezúčastnil.

Senzace, historický okamžik! Německý tisk se rozplývá nad Danielem Hermanem. A přidává perlu, o které se nemluví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Deník uvádí, že Herman sklidil za svůj osmnáctiminutový empatický projev frenetický potlesk a zdůrazňuje fakt, že přítomné účastníky sjezdu označil jako „milé krajany“. „Stali jsme se svědky historického okamžiku,“ cituje Südkurier mluvčího Sudetoněmeckého spolku Bernda Posselta. V podobném duchu hovoří i bavorský premiér a velký kritik přistěhovalecké politiky Angely Merkelové Horst Seehofer z CSU. „Až na to, že místo šťastné svatodušní svátky popřál šťastné Velikonoce, našel Herman v rámci tohoto historického okamžiku naprosto správná slova,“ chválí německý list.

Německý deník také poukazuje na skutečnost, že lidovecký ministr Herman se stal prvním oficiálním zástupcem české vlády, který se kdy sudetoněmeckého sjezdu zúčastnil. Südkurier rovněž odkazuje na Václava Havla, když píše, že se Herman připojil ke „slovům prvního československého prezidenta po pádu železné opony, který označil vyhnání německé menšiny za nemorální akt“. „Nejsou přece žádní ‚die Tschechen‘ nebo ‚die Deutschen‘. Jsou jen konkrétní lidé s osobní zodpovědností za svůj život a za své činy, z nichž se budou zodpovídat,“ cituje deník.

Historické vystoupení ministra Hermana na sudetoněmeckém sjezdu v Norimberku zaznamenala také bavorská rozhlasová stanice BR24 na svém webu. „Velmi lituji toho, čeho se dopustili někteří naši předci před sedmdesáti lety,“ cituje bavorská rozhlasová stanice pasáž z projevu českého ministra kultury s tím, že Herman dále vyzval k dalšímu vzájemnému budování důvěry a respektu. Rozhlasová stanice rovněž cituje mluvčího sudetoněmecké menšiny Bernda Posselta, který měl o účasti Hermana říci, že jde „senzaci a politický průlom“.

Zatímco v německých denících sklidil Herman a česká vláda jen samé pochvaly, na domácí scéně to tak slavné již nebylo. První místopředseda ODS a europoslanec Jan Zahradil například ve včerejším rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvedl, že Herman coby zástupce české vlády nemá na schůzi krajanského spolku nebo občanského sdružení co dělat. V rozhovoru pro Český rozhlas na stejné téma zase konstatoval, že se za odsun již omluvila celá řada českých politiků a není tedy namístě v dalších omluvách pokračovat donekonečna. Exprezident Václav Klaus potom Hermanovi vyčetl, že se dopouští „přepisování dějin a lží osvětimského typu“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvořákovy podivné kroky. Lipovská přitvrdila. Co zatím nezaznělo

14:42 Dvořákovy podivné kroky. Lipovská přitvrdila. Co zatím nezaznělo

Trestní oznámení na Petra Dvořáka, Jaromíra Soukupa a další. Podezření z milionových podvodů. Členka…