Separatisté na Ukrajině i přes příměří sestřelili vrtulník

25.06.2014 9:42

Proruští separatisté včera u východoukrajinského Slavjanska navzdory příměří sestřelili vojenský vrtulník, devět lidí na palubě zřejmě zahynulo. Oznámila to ukrajinská armáda. Povstalci se podle agentury Interfax k sestřelení stroje přihlásili. Dnešní incident se tak stal nejvážnějším porušením klidu zbraní, na kterém se obě strany konfliktu v pondělí dohodly. Ukrajinský prezident Petro Porošenko již varoval, že může příměří jednostranně vypovědět. Povstalci i armáda se včera navzájem opakovaně obviňovali z nedodržování závazků.

Separatisté na Ukrajině i přes příměří sestřelili vrtulník
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Jedna ze setnin Euromajdanu na nástupu

Porošenko kvůli dění na východě země jednal s armádními představiteli. Na schůzce podle agentury Interfax vydal rozkaz, aby se vojáci i přes příměří nerozpakovali opětovat střelbu, pokud budou napadeni. Zároveň uvedl, že by ve středu rád situaci na Ukrajině probral při konferenčním telefonickém hovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, ruským prezidentem Vladimirem Putinem a hlavou francouzského státu Françoisem Hollandem.

Mluvčí armádní "protiteroristické operace" Vladislav Selezňov k incidentu na východě uvedl, že helikoptéra Mi-8 se vracela z vojenského kontrolního stanoviště, kam přepravovala náklad, a že na palubě bylo celkem devět lidí, z toho tři členové posádky. Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytro Tymčuk, který má podle Reuters v armádě dobré informační zdroje, sdělil, že se vrtulník zřítil krátce po startu po zásahu ručně odpalované střely.

I přes příměří pokračovaly srážky

I přes pondělní prohlášení o příměří mezi povstalci a armádou v noci na východě Ukrajiny pokračovaly ozbrojené srážky. Podle vzbouřenců vojáci odstřelovali západ Luhanské oblasti, armáda hlásí dva pumové útoky radikálů na železniční trať spojující Luhansk s Moskvou. Střelba se v noci ozývala i z okolí Slavjanska v Doněcké oblasti.

Agentura ITAR-TASS s odvoláním na povstalce uvedla, že ukrajinští vojáci odstřelovali osadu Semjonovka u Slavjanska. Mezitím ruská televizní stanice První kanál uvedla, že její štáb se dnes u Slavjanska ocitl pod minometnou palbou. Podle televize nebyl žádný žurnalista zraněn a také není jasné, kdo za odstřelováním stál.

Selezňov dříve během dne prohlásil, že povstalci v pondělí večer a v noci na úterý podnikli několik útoků, ale že dohoda o příměří nadále platí. Tu v pondělí v Doněcku uzavřeli zástupci kyjevského ústředního vedení s představiteli doněcké a luhanské "lidové republiky". K závazku oboustranného zastavení palby, které vyprší v pátek ráno, přispěla i mise zprostředkovatelů z Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Noční útok jednotek ukrajinské armády na město Pryvillja na západě Luhanské oblasti si podle povstalců vyžádal jednu mrtvou a jednu zraněnou ženu. Granáty prý rovněž zasáhly jeden z místních dolů, který prý v důsledku armádního útoku zatopila voda. Podle zpráv ukrajinských médií se nad ránem střílelo z minometů a granátometů i v okolí Slavjanska v Doněcké oblasti. Není ale zřejmé, která strana tam příměří porušila.

OBSE je připravena k zastavení palby a vyřešení ukrajinského konfliktu maximálně přispět

Selezňov uvedl, že povstalci v noci na úterý odpálili dvě nálože u železničního náspu na trati spojující Luhansk s Moskvou. Provoz v železničním koridoru byl přerušen, oběti na životech si exploze nevyžádaly. Vzbouřenci podle Selezňova odstřelovali kontrolní posty na silnici spojující města Severodoněck a Starobilsk v Luhanské oblasti. Jejich útok prý armáda odrazila.

OBSE ve svém vídeňském sídle oznámila, že je připravena k zastavení palby a vyřešení ukrajinského konfliktu maximálně přispět. "Je ale pochopitelné, že stabilita se na Ukrajinu nevrátí hned dnes nebo zítra," upozornil švýcarský diplomat Didier Burghalter, který nyní OBSE předsedá.

Organizace by podle něj mohla poskytnout soupeřícím stranám neutrální půdu k dalšímu jednání. Mohla by rovněž sledovat průběh slibované prezidentské amnestie nebo monitorovat zřizování evakuačních koridorů. Je připravena i sledovat dodržování příměří, řekl Burghalter.

Podporu mírovému plánu na Ukrajině včera  vyslovil také předseda Evropské komise José Barroso, který se v Budapešti zúčastnil schůzky premiérů zemí Visegrádské skupiny (V4), tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: dkr, čtk

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stanjura musí odejít!“ Bývalý vysoký politik vynesl verdikt

20:50 „Stanjura musí odejít!“ Bývalý vysoký politik vynesl verdikt

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Naprosto nekompetentní! Ministr i pro záchranu vlády samotné, prostě musí odej…