Seriál Most!? Ukazuje, že za hranicemi pražské kavárny jsou lidé rasističtí a nedovzdělaní hlupáci.Je to trapné, ulevila si redaktorka Patočkova webu

10.02.2019 16:25

O tom, jestli nás zbaví seriál Most! stereotypů, nebo je spíš podněcuje, vznikla anketa na serveru DeníkReferendum.cz někdejšího sociálního demokrata Jakuba Patočky.

Seriál Most!? Ukazuje, že za hranicemi pražské kavárny jsou lidé rasističtí a nedovzdělaní  hlupáci.Je to trapné, ulevila si redaktorka Patočkova webu
Foto: archív autora
Popisek: klávesnice
reklama

Filmový kritik Jakub Krahulec se k seriálu vyjádřil v tom smyslu, že vytahuje stereotypy na světlo. „Těží z nich, jak už to tak humor dělává,“ poznamenal Krahulec. „Oproti běžným mediálním stereotypům tu ale konečně máme trochu pozitivní obraz Romů, a jestliže potřebujeme prostory pro společenskou debatu, Most! je vcelku férový prostor,“ dodal. 

Jako pozitivní věc pak vnímá spoluzakladatel organizace Trans*parent Viktor Heumann to, že Most! je prvním případem výraznějšího kladného zobrazení trans postavy v české televizi. Jak však dodal, souvisejí s tím i problémy. „Každý stereotyp, který seriál posílí – jako například opakované odkazy na genitálie nebo třeba i rozhodnutí předabovat herečku mužem napodobujícím ženský hlas – bude mít velký vliv na to, jak trans lidi vnímá veřejnost. Trans problematiku a konkrétně trans ženy seriál zbytečně karikuje a zužuje na operace a sexualitu,“ poznamenal. 

Původní text ZDE.

Sociální pracovník Alexander Olah se u seriálu dobře baví a vnímá jej jako varování pro celou společnost. Reportérka serveru Zuzana Vlasatá naopak zkonstatovala, že první díly seriálu jí přišly vyloženě trapné. „Opravdu se chceme radovat z toho, že nám veřejnoprávní televize naservírovala seriál, v němž se ukazuje, že za hranicí pražské kavárny jsou lidé rasističtí a nedovzdělaní hlupáci? Zdá se mi, že hlavním výsledkem vysílání Mostu! je, že lidé, kteří dosud považovali korektnost za slušnost a projev sociální inteligence, dnes s vědoucím pomrkáváním říkají Romům cikorky. A ti, co měli s Romy problém vždycky, se radují, že o tom konečně i Česká televize přestala mlčet,“ podotkla. 

A stejně kritický pohled měla i publicistka Johanna Nejedlová, která se podle svých slov už dlouho nedívala na nic tak nezábavného. „Most možná zachycuje realitu vztahů lidí na severu, ale v té nejnudnější formě. Otřepané vtipy, celý seriál se točí na jedné hlavní transsexuální postavě. Jestli někomu přijde převratné, že se ve filmu používá slovo cikán, a proto mu přijde, že film tne do živého, mně to tedy přijde málo,“ uvedla.  

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

15:22 Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

„Větší šanci na přetáhnutí voličů ANO a SPD mají aktivity Dana Landy než Mikuláš Minář z chvilek,“ z…