Seriál Skandály z Prahy 5 pokračují. Zastupitel napsal ministryni

17.03.2014 17:13

Předseda kontrolního výboru zastupitelstva v Praze 5 Lukáš Herold z ODS píše ministryni pro místní rozvoj Věře Jourové. Radnice Prahy 5 nemá dlouhodobě dobré renomé. Nezávisle na střídajících se starostech zde doslova skandál střídá skandál. Praha 5 je tak kritizována nejen ze strany opozičních zastupitelů, ale i z médií jako žádná jiná radnice v Praze. Dávno pryč je doba bývalého kontroverzního starosty Milana Jančíka a přesto snad každé nové rozhodnutí budí oprávněné emoce a hrozí dalšími problémy.

Seriál Skandály z Prahy 5 pokračují. Zastupitel napsal ministryni
Foto: archiv, tan
Popisek: Lukáš Herold (ODS)

Ten nejaktuálnější souvisí se snahou o založení komunální akciové společnosti pro účely správy nemovitého majetku a zabezpečování vybraných komunálních služeb, kde by městská část Praha 5 byla 100% vlastníkem. Společnost Komunální služby MČ Praha 5, a. s. má začít fungovat ihned po svém založení postupným přebíráním jednotlivých aktivit ve druhém pololetí tohoto roku a plně funkční má být počínaje rokem 2015, tedy až po skončení funkčního období současného vedení radnice Prahy 5.

Podle zastupitele Prahy 5 za ODS Lukáše Herolda jde o promyšlený způsob, jak vyvést městské zakázky od kontroly zastupitelstva a fakticky následně i rady někam jinam. „Plně zastávám názor primátora a senátora Jaroslava Kubery, který zazněl na sněmu ODS, že komunální politici mají dva hlavní úkoly - nepodnikat a nepřekážet! Tak by to mělo být! Podnikání v rukou zastupitelstva je vždy velmi problematické,“ řekl nám v této souvislosti Lukáš Herold.

Svůj zásadní nesouhlas se založením Komunální společnosti páté pražské městské části nyní podložil i dopisem, kterým se jako předseda kontrolního výboru zastupitelstva v Praze 5 obrací na ministryni Ministerstva pro místní rozvoj Věru Jourovou. V dopise, který máme k dispozici, žádá Lukáš Herold o posouzení snahy vedení radnice v Praze 5 založit komunální akciovou společnost, protože podle něj je se zákonem v rozporu. 

Plánovaná činnost nové akciové společnosti překrývá činnost několika odborů na radnici Prahy 5 a práci několika desítek zaměstnanců a externích dodavatelů. A protože základní kapitál nové společnosti činí 5 milionů, je zcela nepochybné, že tato částka nemůže stačit na pořízení dostatečného technického vybavení a počítá se s tím, že převážná část činností náročných na technické vybavení bude vykonávána prostřednictvím subdodavatelů. V takovém případě by ale podle L. Herolda nebylo možné využít tzv. inhouse výjimku dle ustanovení paragrafu 18 zákona o zadávání zakázek a zadat je bez vyhlášení veřejné soutěže nově zakládané společnosti Komunální služby MČ Praha 5, a. s.

Předseda kontrolního výboru zastupitelstva v Praze 5 Lukáš Herold upozorňuje v dopise i na rozpor, že veškeré činnosti, které by měla obstarávat nově založená komunální společnost, jsou nyní poskytovány společností Centra. Ta vyhrála veřejnou soutěž na zakázku o poskytování těchto služeb v dubnu v roce 2013, a protože smlouva vyprší po čtyřech letech, tedy až v roce 2017, dá se očekávat, že Centra vznese brzy oprávněné požadavky na náhradu ušlého zisku, včetně úhrady újmy na dobré pověsti společnosti Centra, a. s. Jednalo by se tak o vynaložení dalších zbytečných nákladů z rozpočtu městské části Prahy 5, píše Lukáš Herold ministryni Jourové.

Jak jsme zjistili, šlo by o desítky milionů, které by Praha 5 musela vyplatit společnosti Centra za neoprávněné vypovězení smlouvy. Zdá se, že neblahý seriál skandálů se značkou radnice Prahy 5 ukončí až podzimní komunální volby. Lze si jen přát, aby zdejší voliči měli při volbě svých zastupitelů větší štěstí než doposud.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: az
reklama

Produkt zdarma za recenzi?

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel utopený ve splašcích? Michael Žantovský ohromil: Příměr o exprezidentovi. A o čem snil v dětství

20:13 Havel utopený ve splašcích? Michael Žantovský ohromil: Příměr o exprezidentovi. A o čem snil v dětství

Před třiceti lety se v těchto místech scházeli poslanci, kteří dávali právní rámec sametové revoluci…