Server upozornil na Usnesení Ústavního soudu v kauze bratří Šuškových

30.11.2022 17:51

Na konci roku 2020 proběhla médii zpráva o policejní razii v sídle Ostravských opraven a strojíren (OOS). Jako první na něj upozornil server VysokaHra.cz. PL o podnikání bratrů Šuškových v minulosti také opakovaně informovaly, zejména v souvislosti s podnikáním na ČD Cargo.

Server upozornil na Usnesení Ústavního soudu v kauze bratří Šuškových
Foto: Barbora Richterová
Popisek: Nákladní vlak, ilustrační foto

Před dvěma lety policisté přistoupili k zabavování počítačů, hardwaru a veškeré relevantní dokumentace, která by mohla sloužit jako podklad k trestnímu řízení. Firma ale podala proti zásahu stížnost k Ústavnímu soudu (ÚS), ten ji však podle informací redakce Railtarget.cz zamítl. PL rozhodnutí ÚS dohledaly.  Usnesení, ačkoliv je více než rok a půl staré, informace webu potvrzují.

Ve stížnosti se dotyční podle ÚS mimo jiné domáhaly práva na soukromí a namítaly, že orgány činné v trestním řízení si počínaly nešetrným způsobem a nedostatečně si prověřily informace z podání od správce daně a jen přejímají jeho závěry. Nicméně ani jeden argument nebyl Ústavním soudem uznán.

Podle Usnesení ÚS se policie k razii rozhodla kvůli podezření ze spáchání trestného činu krácení daně, poplatku a povinné platby. Prohlídku tehdy nařídil Okresní soud v Ostravě. Podle veřejně dostupného dokumentu, který ÚS publikoval, se mělo konkrétně se mělo jednat o:  

„Ke zkrácení daně z příjmů právnické osoby o částku přesahující 178 milionů korun mělo dojít v souvislosti s uplatněním úroků z dluhopisů jako daňově uznatelných nákladů, ačkoliv emise dluhopisů neměla mít ekonomický smysl, část dluhopisů se ihned po emisi vrátila do majetku emitenta a k uhrazení zbytku měly být využity prostředky daňového subjektu. Dále je prověřováno zkrácení daně z příjmů o částku přesahující 12 milion korun v souvislosti s půjčkou blíže popsanou v příkazu. Skutková zjištění se dle příkazu opírají o podání správce daně, listinné materiály jím opatřené a o výpisy z účtu.”

„Mohu pouze v obecné rovině uvést, že přípravné trestní řízení je neveřejné, a proto náš útvar (NCOZ) k vašim dotazům nebude poskytovat žádné informace,“ uvedl tiskový mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej pro server railtarget.cz k dotazu ohledně aktuálního stavu kauzy.  

Server Railtarget se však věnuje ještě jedné záležitosti. Tou je uvalení zástavního práva na OOS od Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj ze září 2021, kdy úřad přistoupil k zajištění neuhrazené daně ve výši 146 milionů korun. 

Podle serveru došlo k nestandardním účetním operacím u dalších společností z portfolia bratrů Šuškových, v souvislosti s obstavením majetku firmy OOS. 

Začátkem listopadu roku 2021 došlo podle notářského zápisu, který je publikován na serveru justice.cz, ke zvýšení základního kapitálu ve společnosti Rail Invest z částky 2.000.000,- Kč na novou výši 7.542.180.000 korun. Podle RT majitelé použili k navýšení základního jmění vlastní pohledávky, které měli za vlastními společnostmi tedy Ostravské opravny a strojírny, Traťová strojní společnost a další. Což server dokládá vlastními výpočty. Účetní závěrka na webu justice.cz za rok 2021 ale není k dispozici. Každopádně v notářském zápise stojí, že zvýšení základního kapitálu bude provedeno úpisem nových akcií, přičemž jejich počet činí dva kusy a jmenovitá hodnota 3.770.090.000 korun. Připouští se však možnost započtení pohledávek, viz níže: 

Server upozorňuje také na změnu základního kapitálu další firmy z portfolia, tou je Financial Found. U ní došlo ke zvýšení z částky 2.000.000 korun na novou výši 1.762.000.000 korun. I v tomto případě bylo možné započíst pohledávky. 

Trestní rovina?

„Z výše popsaných skutečností vychází, že pokud Šuškovi takto manipulovali s dluhopisy v nominální hodnotě 3,42 miliardy korun, tak tím možná přiznávají, že původní podezření policie bylo správné, respektive že dluhopisy nikdy nikdo nekoupil a celou dobu zůstaly v jejich držení.

A přesto na jejich údajné splácení uplatňovali odpočet z daně z příjmu právnických osob. V této věci bude podán podnět k výkonu dohledu na nadřízené státní zastupitelství poté, co bude ověřeno, že skutečně došlo ze strany policie k odložení věci,” uvádí RailTarget.

 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Josef Středula byl položen dotaz

Odstoupení z vedení ČMKOS

Vážený pane Středulo, uvažujete o odstoupení z vedení ČMKOS a přenechání funkce někomu schopnějšímu? Pod Vaším vedení odbory nevykazují žádnou činnost, která by hájila pracující. Při Vaší nečinnosti jste ani nemohl čekat podporu veřejnosti při kandidatuře na prezidenta. Vyvodíte z toho nějaké důsled...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mobilizace: „Občané by nadávali.“ Vládní materiál. Důvod křiku na Babiše?

11:25 Mobilizace: „Občané by nadávali.“ Vládní materiál. Důvod křiku na Babiše?

Ačkoliv i podle oficiálních dokumentů NATO „v euroatlantickém prostoru nepanuje mír“, u nás jsou jak…