Server upozorňuje na možný střet zájmů bývalého šéfa centrální banky

17.08.2014 12:09

Server Týden.cz upozorňuje, že bývalý kandidát TOP 09 na primátora hlavního města a stávající pražský zastupitel Zdeněk Tůma by mohl být ve střetu zájmů. Je totiž zaměstnán ve společnosti, které magistrát hlavního města, ovládaný TOP 09, přiklepává jednu veřejnou zakázku za druhou.

Server upozorňuje na možný střet zájmů bývalého šéfa centrální banky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Tůma
reklama

Server připomíná, že když Tůma před čtyřmi lety kandidoval na pražského primátora, sliboval, že v první řadě dá antimonopolnímu úřadu podnět k prošetření veřejných zakázek, které podle něho byly na první pohled v rozporu se zákonem.

Jen za dobu, co je Tůma pražským zastupitelem, získala „jeho“ firma od magistrátu zakázky za desítky milionů

Tůma, který byl v minulosti guvernérem České národní banky, se rozhodl od 1. ledna 2011 pro spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika, která poskytuje služby v oblasti auditu, daní a poradenství. Podle serveru se v nové pozici zaměřil především na rady pro finanční sektor, nyní je v KPMG partnerem a ředitelem. Současně stále působí jako zastupitel za TOP 09.

Serveru se podařilo získat kompletní přehled smluv, objednávek a veřejných zakázek, které hlavní pražská radnice se společností KPMG uzavřela. „Jen za dobu, kdy Tůma působí v zastupitelstvu, jde o zakázky v rozsahu desítek milionů korun,“ uvedl server.

Tůma tvrdí, že na zakázky žádný vliv nemá

Na otázku, zda nelze pokládat za střet zájmů, když Tůma pracuje jako zastupitel pro KPMG Česká republika, která zároveň získává od radnice zakázky, reagovala magistrátní mluvčí Petra Hrubá: „Nevím, zda jsem to správně pochopila, ale jakožto zastupitel by pan Tůma ve střetu zájmů podle mých informací být neměl..."

Sám Tůma tvrdí, že předsedou finančního výboru byl jen pár měsíců a že finanční výbor není exekutivním orgánem. Hájí se i tím, že na zmíněné zakázky nemá absolutně žádný vliv.

Podle advokátky Petry Bielinové z hnutí Oživení jde opravdu o problém jen etický, protože něco takového žádný zákon nezakazuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…