Server varuje, že novým šéfem BIS by se mohl stát muž vyšetřovaný z napojení na ruské špiony

20.01.2015 9:07

Nad tím, kdo by mohl vést Bezpečnostní informační službu (BIS) poté, až z postu jejího ředitele odejde Jiří Lang, se zamýšlí server iDNES.cz. Novými šéfy tajné služby by se mohli stát například Stanislav Vrána, který nyní šéfuje ekonomickému odboru BIS, nebo Jiří Rom, který vede oddělení analytiky.

Server varuje, že novým šéfem BIS by se mohl stát muž vyšetřovaný z napojení na ruské špiony
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Jiří Lang, šéf BIS

V úvodu ale server upozorňuje, že podle jeho informací premiér Bohuslav Sobotka řediteli tajné služby naznačil, že na jeho odchod nebude vyvíjen žádný tlak. Lang tak může odejít, až se k tomu sám rozhodne.

Ani jeden z kandidátů prý nemá čistý štít

I tak se ale v bezpečnostních kruzích objevují jména lidí, kteří by ho mohli nahradit. Ani jeden z obou jmenovaných ale nemá úplně čistý štít. Roma prý vyšetřovala před nástupem Langa do ředitelského křesla inspekce BIS kvůli údajnému napojení na ruské tajné služby. Serveru to prý potvrdilo několik informovaných zdrojů z bezpečnostní komunity. S odchodem Langova předchůdce Jiřího Růžka mělo ale vyšetřování Roma skončit.

Vrána má zase problémy se svými podřízenými, protože jeden z nich nahrál poradu, na které Lang informoval zpravodajce o výsledcích vyšetřování jejich bývalého kolegy Jana Petržílka. Ten čelí obvinění, že z BIS vynesl známé odposlechy Romana Janouška a Pavla Béma.

Server se domnívá, že právě Petržílkova kauza by mohla poškodit nejen jeho někdejšího nadřízeného Vránu, ale i ředitele Langa.

 

 

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

14:54 Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

Známá advokátka a politická aktivistka Klára Samková sdílela své postřehy z předvolební kampaně. Bab…