Síkela v koncích? Řešení elektřiny předal mezinárodním gigantům

06.09.2022 15:58 | Analýza

Česko se v pátek chystá jednat o řešení vysokých cen energií na mimořádné evropské radě pro energetiku, kterou svolalo do Bruselu. Na stole mají být dvě podoby řešení. Pokud však tato jednání selžou, pak není jasné, s čím kabinet přijde. Přestože totiž ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) uklidňuje, že vláda bude mít i „české řešení“, ukazuje se, že se začalo hledat teprve nedávno. Vláda zadala nalezení národního řešení poradenským společnostem teprve na začátku září, a to krátce po kritice ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Premiérův poradce tvrdí, že „něco“ vznikalo na ministerstvech již předtím.

Síkela v koncích? Řešení elektřiny předal mezinárodním gigantům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Česko jakožto předsednická země svolalo na pátek 9. září do Bruselu mimořádnou evropskou radu pro energetiku a podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely se na ní budou řešit dva návrhy možných řešení růstu cen energií.

Jeden podle něj bude cílit na oddělení ceny plynu od ceny závěrné elektrárny, která určuje ceny elektřiny. „To znamená, aby ty vysoké ceny plynu, které jsou právě předmětem energetické války, neovlivňovaly ceny elektřiny,“ uvedl Síkela podle zpravodajského serveru kanálu ČT24.

Druhý návrh pak má stanovit maximální ceny všech jiných výrob elektřiny kromě plynové.

„My máme napříč státy shodu v tom, že je správný okamžik, že Česká republika tu radu svolala a že musíme určité kroky podniknout. Panuje naprostá shoda v tom, že musíme ty trhy zlikvidnit, to znamená, že musíme obchodníkům poskytnout dostatek likvidity, aby vůbec mohli obchodovat,“ řekl podle České televize Síkela a poukázal, že jednotlivé členské státy již podnikají vlastní kroky a hledá se celoevropské řešení.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dezinformace za covidu. Unikly citlivé informace z tajného programu Pentagonu

20:35 Dezinformace za covidu. Unikly citlivé informace z tajného programu Pentagonu

Americká armáda podle zjištění agentury Reuters v době covidové pandemie po několik měsíců vedla taj…