Síkela v koncích? Řešení elektřiny předal mezinárodním gigantům

06.09.2022 15:58 | Analýza

Česko se v pátek chystá jednat o řešení vysokých cen energií na mimořádné evropské radě pro energetiku, kterou svolalo do Bruselu. Na stole mají být dvě podoby řešení. Pokud však tato jednání selžou, pak není jasné, s čím kabinet přijde. Přestože totiž ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) uklidňuje, že vláda bude mít i „české řešení“, ukazuje se, že se začalo hledat teprve nedávno. Vláda zadala nalezení národního řešení poradenským společnostem teprve na začátku září, a to krátce po kritice ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Premiérův poradce tvrdí, že „něco“ vznikalo na ministerstvech již předtím.

Síkela v koncích? Řešení elektřiny předal mezinárodním gigantům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Anketa

Byla demonstrace ze 3. září pro její svolavatele úspěchem?

98%
1%
hlasovalo: 22374 lidí
Česko jakožto předsednická země svolalo na pátek 9. září do Bruselu mimořádnou evropskou radu pro energetiku a podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely se na ní budou řešit dva návrhy možných řešení růstu cen energií.

Jeden podle něj bude cílit na oddělení ceny plynu od ceny závěrné elektrárny, která určuje ceny elektřiny. „To znamená, aby ty vysoké ceny plynu, které jsou právě předmětem energetické války, neovlivňovaly ceny elektřiny,“ uvedl Síkela podle zpravodajského serveru kanálu ČT24.

Druhý návrh pak má stanovit maximální ceny všech jiných výrob elektřiny kromě plynové.

„My máme napříč státy shodu v tom, že je správný okamžik, že Česká republika tu radu svolala a že musíme určité kroky podniknout. Panuje naprostá shoda v tom, že musíme ty trhy zlikvidnit, to znamená, že musíme obchodníkům poskytnout dostatek likvidity, aby vůbec mohli obchodovat,“ řekl podle České televize Síkela a poukázal, že jednotlivé členské státy již podnikají vlastní kroky a hledá se celoevropské řešení.

Česko podle ministra zjišťuje názory jednotlivých členských zemí na dané návrhy a ve středu chce zveřejnit shrnutí postojů jednotlivých zemí.

Zatímco také tvrdí, že jsou již jednání ve velmi pokročilé fázi a řeší se již pouze detaily, s národní verzí to v případě ztroskotání evropského řešení vypadá dosti bledě. Ve velmi pokročilé fázi zatím nejspíš nebude.

Ministr sice ujišťuje, že vláda koná a bez ohledu na to, jak evropská jednání dopadnou, připravuje i „české řešení“. To ale podle zjištění serveru Lidovky.cz zatím kabinet zřejmě nezná a vládě jednotlivé návrhy teprve připravují poradenské společnosti.

Úřad vlády podle zjištění serveru z registru smluv totiž teprve první zářijový den začalo poptávat „zpracování analýzy legislativních a nelegislativních možností regulace cen energií v kontextu aktuální tržní situace a s ohledem na současný vývoj na úrovni EU“ a mezinárodní poradenská síť Ernst & Young jej má české vládě dodat nejpozději 10. září za 301 895 korun.

Kuriózní je pak především to, že vystavení objednávky na tuto analýzu se uskutečnilo první zářijový den, což ukazuje, že vláda zřejmě o zastropování cen předtím zřejmě ani neuvažovala.

Premiér Petr Fiala (ODS) dříve tento krok důrazně odmítal, finální rozhodnutí o záměru zastropovat ceny představil až na konci srpna. Až do té doby vláda hovořila o pomoci občanům prostřednictvím takzvaného úsporného tarifu. Mezitím, co se toto plošné opatření připravovalo, však ceny energií vyletěly natolik, že tato pomoc často řeší jen zlomek růstu cen.

Předseda vlády pak podle serveru Echo24.cz doufá, že bude řešení vysokých cen energií hotové nejpozději na konci září, a svolal kvůli tomu podle svého mluvčího Václava Smolky speciální skupinu odborníků, kteří by na úrovni České republiky měli připravit návrh k zastropování cen elektřiny nebo plynu.

Skupinu má vést premiérův hlavní poradce Jakub Kajzler a řešit se podle Smolky má i návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který vládu vyzývá k urychlenému řešení.

„Návrhy jednotlivých resortů včetně návrhu skupiny Pavla Blažka koordinuje skupina pro řešení národní formy zastropování cen energií, kterou svolal premiér Petr Fiala a vede ji jeho hlavní poradce Jakub Kajzler. Skupina sdružuje nejen odborníky ze státní správy, ale i dodavatele a výrobce energií a angažovala přední poradenské společnosti Ernst&Young, KPMG a McKinsey & Company. Koordinační skupina představí nejpozději do konce září hotový funkční návrh národního řešení vysokých cen energií pro občany i firmy,“ stojí ve vyjádření premiéra pro server Echo24.cz.

Možnosti zastropování cen energií tak nyní připravuje pro vládu trojice poradenských společností – britská společnost Ernst & Young, americká McKinsey & Company a švýcarské družstvo KPMG.

Vedoucí skupiny Kajzler pro Lidovky.cz řekl, že „něco“ vznikalo již předtím. Žádné ucelené řešení ale doposud vláda nenavrhla. „Něco vznikalo na Ministerstvu průmyslu, něco v rámci Hospodářské komory ČR. Každý se na to díval ze svého úhlu pohledu a v jednu chvíli bylo potřeba dát vše dohromady,“ uvedl s tím, že cílem je, aby výsledek neshodil Ústavní soud ČR.

Pokud se unijní řešení nenalezne, má národní řešení podle zadání obsahovat zastropování na částce maximálně 200 eur za MWh (4 900 Kč).

Současné zamýšlené evropské řešení je podle Síkely v podobě oddělení ceny plynu od elektřiny problémové s tím, že může vést k vyšší spotřebě plynu. Druhý návrh podle ministra k vyšší spotřebě plynu nemotivuje. Ministr si je však jistý, že se v pátek v Bruselu řešení nalezne.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Josef Středula byl položen dotaz

Levice

Proč se podle vás v poslední době nedaří levici? Třeba ČSSD je úplně ze hry a vám jako levicovému kandidátovi na prezidenta také průzkumy nedávají moc velkou šanci. A považujete ANO za levicovou stranu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Přeju vám průjem! Lháři!“ Ceny řízku a salátu rozjely peklo

12:07 „Přeju vám průjem! Lháři!“ Ceny řízku a salátu rozjely peklo

Všechno nasvědčuje tomu, že většina domácností se bude muset letos alespoň z části o Vánocích uskrom…