Síkelova koupě se vyplácí, radují se novináři. Jenže to má velký háček

26.07.2025 7:30 | Monitoring

Začíná se koupě plynovodní sítě Net4Gas vyplácet? Exministr Jozef Síkela a novináři se radují z nárůstu dovozů. Ekonom Lukáš Kovanda nadšení zchladil.

Síkelova koupě se vyplácí, radují se novináři. Jenže to má velký háček
Foto: ČT24
Popisek: Jozef Síkela

„Robert Fico dlouho lpěl na ruském plynu. Od července ovšem skokově narostly dovozy ‚západního‘ plynu, který se na Slovensko dováží přes ČR. Dobrá zpráva pro Česko, státní plynovody Net4Gas a také tuzemské spotřebitele,“ napsal na sociální síti X novinář Jan Brož.

 

Uvedl, že za předloňský nákup páteřní sítě plynovodů Net4Gas schytala vláda značnou kritiku, a připomněl, že transakce vedla také k roztržce mezi tehdejším ministrem průmyslu a současným eurokomisařem Jozefem Síkelou (STAN) a miliardářem Danielem Křetínským. Stát totiž za osm miliard korun převzal silně zadluženou společnost, které navíc vyschl hlavní zdroj příjmů v podobě poplatků za mezinárodní tranzit plynu přes české území.

Síkela není „Pan průser“?

„Tak to asi není takový ‚Pan průser‘,“ připomněl novinář Ondřej Koutník přezdívku, kterou si Síkela po kontroverzním nákupu vysloužil.

 

Politik sám se vyjádřil: „Jsem rád, že potrubí, která jsme za stát pořídili, přispívají k energetické bezpečnosti střední Evropy a pomáhají plnit zásobníky bez dovozu plynu z Ruska. Přesně tak, jak jsme říkali od začátku.“

 

Tranzit plynu přes Česko je stále dosti nízký

Nadšení však zchladil ekonom Lukáš Kovanda. „Na sítích nyní rezonuje zpráva, že Česku se prý začíná koupě plynovodní sítě Net4Gas vyplácet. Protože konečně inkasuje tranzitní poplatky za přepravu plynu. Ano, tranzit od začátku července povyrostl, byť tedy z nuly. Jenže ve srovnání s dobou před rokem 2023, tedy s dobou, kdy tranzitní plynovody v ČR vlastnili zahraniční investoři – a ne český stát jako nyní – je tranzit plynu přes Česko stále dosti malý,“ napsal Kovanda a přidal graf renomované agentury Bloomberg. Podle kterého je tranzit plynu velice nízký oproti předchozím letům. 

 

Nákup společnosti Net4Gas Holdings byl dokončen státní společností ČEPS v prosinci 2023.

„Stát nekupuje pouze plynovody a kompresní stanice, ale přebírá celou společnost Net4Gas, včetně jejího zkušeného managementu a zaměstnanců,“ uvedl k tomu Jozef Síkela, tehdejší ministr průmyslu a obchodu, dnes evropský komisař pro mezinárodní partnerství.

ČEPS koupil Net4Gas Holdings za maximální cenu 5 miliard Kč, skládající se z pevné části 3 miliardy Kč a podmíněné části až 2 miliardy Kč v závislosti na hospodářských výsledcích firmy. Kromě kupní ceny ČEPS vrátil dividendu ve výši 2,9 miliardy Kč, celkové náklady tedy dosáhly až 7,9 miliardy Kč. Transakci financoval ČEPS z vlastních zdrojů, včetně nevyčerpaných státních dotací původně určených na pokrytí ztrát v elektroenergetické soustavě. Net4Gas je výlučným držitelem licence pro přepravu zemního plynu v ČR, provozuje 4000 km plynovodů, 5 kompresních stanic a přes 100 předávacích stanic.

Nákup byl zdůvodněn posílením energetické bezpečnosti ČR, zejména v kontextu odklonu od ruského plynu a plánovaného přechodu od uhlí. Plynovody Net4Gas mají potenciál stát se součástí Středoevropského vodíkového koridoru pro přepravu vodíku z Ukrajiny do Německa.

Mezi lety 2015–2022 vykázala Net4Gas čistý zisk 27,7 miliardy Kč, ale v roce 2023 zaznamenala ztrátu 1,7 miliardy Kč kvůli poklesu tržeb o 77 % (na 3 miliardy Kč) v důsledku ukončení tranzitu ruského plynu. Firma má dluhy ve výši 34,4 miliardy Kč (dluhopisy 18,5 miliardy Kč, úvěry 14,5 miliardy Kč) se splatností do roku 2031. Od Gazpromu vymáhá pohledávky kolem 70 miliard Kč za neuhrazený tranzit, a to prostřednictvím mezinárodní arbitráže.

Nákup byl kritizován opozicí a některými ekonomy jako nevýhodný kvůli vysokému zadlužení a poklesu tranzitu plynu. V roce 2023 klesl objem přepravy plynu na 10 miliard m³ z 30,9 miliardy m³ v roce 2022, přičemž v aukcích na roky 2025–2026 nebyla poptávka po tranzitních kapacitách. Budoucí zhodnocení investice závisí na oživení tranzitu plynu a na rozvoji vodíkových projektů.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Naďa Borská

A co přesně jste proto, co tvrdíte, udělali, když jste byli ve vládě?

,,Hnutí ANO dlouhodobě prosazuje energetickou soběstačnost, stabilní sítě a realistický přechod k udržitelnosti." PS: Myslíte, že za blackout může tato vláda? A kdybyste byli ve vládě, vypláceli byste za něj odškodnění?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Diskuse obsahuje 17 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„Putin už rozkázal ovlivnit české volby.“ Šlechtic vyletěl

19:15 „Putin už rozkázal ovlivnit české volby.“ Šlechtic vyletěl

„Musíme být připraveni, že Vladimir Putin již nařídil mnohostrannou informační operaci zaměřenou na …