Šikovná poslankyně Gajdůšková. Kromě Sněmovny dostane placenou funkci na kraji. Čunek spočítal, kolik to všechno bude stát

13.11.2020 11:19

Nově zvolené vedení Zlínského kraje si zadělalo na problém, když si na prvním zasedání zastupitelstva nechalo kromě placených členů krajské rady schválit také tři uvolněné předsedy zastupitelských výborů. Podle bývalého hejtmana Jiřího Čunka má přitom každý z nich údajně brát přes devadesát tisíc korun měsíčně. Největší rozruch vyvolalo, že jednu z těchto placených krajských funkcí obsadila nově zvolená členka krajského zastupitelstva, ale již tři roky také poslankyně a místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Alena Gajdůšková za ČSSD.

Šikovná poslankyně Gajdůšková. Kromě Sněmovny dostane placenou funkci na kraji. Čunek spočítal, kolik to všechno bude stát
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslankyně Alena Gajdůšková na semináři o koncepci řízení krajských nemocnic ve Zlíně

Na zbytečné mrhání krajskými penězi již před časem upozornil bývalý zlínský hejtman a lidovecký senátor Jiří Čunek.

„Minus 25 852 080 Kč! Tak toto je první zářez budoucího vedení do krajského rozpočtu. Všichni včetně Pirátů brzy zapomněli na sliby voličům a hurá pro pašalíky! Vznikají nová, naprosto nepotřebná místa pro uvolněné předsedy výborů. Nejenže nás připraví o téměř 26 milionů jen za platy bez dalších milionů nákladů za auta, kanceláře a podobně, ale hlavně si bude nový management překážet. Čím víc vedoucích, tím komplikovanější řízení,“ uvedl v polovině října Jiří Čunek.

Na svém facebookovém profilu zveřejnil tabulku, která srovnávala odměny pro nové vedení Zlínského kraje s érou, kdy kraji na východě Moravy vládl právě Jiří Čunek.

To si však nenechal líbit například pirátský poslanec František Elfmark, který Čunkovi připomněl, že když v roce 2016 převzal řízení Zlínského kraje a obsadil post hejtmana, byl zároveň senátorem a starostou Vsetína. Kumulací těchto funkcí si přišel na 290 tisíc korun měsíčně. Blesk o tom tehdy psal zde.

Současné porcování krajských peněz však nenechalo chladné jak další zástupce krajské opozice, tak také některé další regionální politiky. „Koalice by měla vysvětlit, k čemu je tento krok pro Zlínský kraj dobrý. Na okraj dodávám, že jedním z těchto předsedů bude poslankyně Alena Gajdůšková (ČSSD). Netuším, jak bude zároveň zvládat práci v Praze ve Sněmovně a ve Zlíně na krajském úřadě,“ podělil se se svou kritikou například starosta Kroměříže Jaroslav Němec (Nezávislí).

„V Kroměříži jsme v minulosti také měli placené předsedy výborů. V mém prvním volebním období se jednalo o jednoho zastupitele. Sebekriticky mohu říct, že městu zřízení této pozice mnoho nepřineslo. A dodávám, že jsem rád, že v tomto volebním období žádného předsedu výboru na plný úvazek v Kroměříži nemáme,“ doplnil Němec, který se stal starostou poprvé v roce 2014 v triku hnutí ANO, ze kterého pak vystoupil a před dvěma roky obhájil pozici starosty jako kandidát Nezávislých.

„Když jsme před dvěma lety dohodli koalici na kroměřížské radnici, byli jsme kritizováni za zvýšení počtu místostarostů na čtyři. Měli jsme k tomu své důvody, mimo jiné snahu rozhodovat v týmu a pečlivěji se věnovat konkrétním tématům. Zajímavé ale je, že jsme byli hlasitě kritizováni kroměřížskou buňkou hnutí ANO. Jeho představitelé teď uspořádání na Zlínském kraji nekomentují. Mlčí. Že by to byla účelovka?“ rýpl si starosta Němec, který však dodal, že má pro nového hejtmana Radima Holiše pochopení a že skládání koalice není jednoduchou záležitostí.

Poslankyně a nově zvolená předsedkyně sociálního výboru zlínského krajského zastupitelstva však svou novou práci hájí. „Ujišťuji vás, že práci v Parlamentu a na kraji budu zvládat stejně jako všichni členové Parlamentu, kteří jsou současně hejtmany, starosty, lékaři, podnikají atd. Dává to člověku jednu výhodu, je pořád nohama na zemi. Když musíte řešit problémy v praxi, jste méně náchylný schválit zákony psané od zeleného stolu, které pak lidem nepomáhají, naopak jim komplikují život,“ řekla Alena Gajdůšková s tím, že jako poslankyně bude na kraji brát jen 40 procent tabulkové odměny.

„Mimochodem, bývalý hejtman Čunek byl v jednu chvíli starosta, senátor i hejtman. Určitě nejsem horší jak ostatní. Pracovala jsem na magistrátu i v soukromé firmě, sociálním tématům se věnuji dlouhodobě, jsem místopředsedkyní sociálního výboru Sněmovny. Jak je známo, oproti mužům je ženám vlastní dělat několik věcí současně. Tak se mne ptejte za rok, jak to jde,“ dodala Gajdůšková.

ParlamentíListy.cz se snažily zjistit také to, co konkrétního bude Alena Gajdůšková ve své nové pozici dělat. „Schválení uvolněné funkce předsedy sociálního výboru novým krajským zastupitelstvem je znamení váhy, kterou koalice sociální oblasti dává. Tuto agendu nyní zastřešuje statutární náměstkyně paní Anna Ančincová (za Piráty, pozn. red.). Ta má ovšem ještě další, velmi širokou agendu, kterou je životní prostředí a zemědělství. Za svůj úkol tedy považuji ve spolupráci s ní a se znalostí praxe v kraji i trendů na centrální úrovni přicházet s návrhy opatření i dlouhodobých řešení ve prospěch všech našich občanů, zejména rodin, dětí i seniorů, lidí s handicapem. A jsem pak připravena skládat účty,“ uvedla Gajdůšková s tím, že zásadní roli výboru vidí ve vazbě na „terén“, ale také schopností vidět do budoucna.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Urážka! Vztek na očkování vrcholí pořadem ČT. Hodně silné

8:15 Urážka! Vztek na očkování vrcholí pořadem ČT. Hodně silné

Zda jsou lidé očkovaní vyrazili Reportéři ČT zjišťovat na Karlovarsko a našli nejednoho obyvatele z …