Šílené. ČR se stane pro migranty zemí zaslíbenou. Budou dostávat víc peněz na dávkách než pracující Češi mzdu. Z Německa přišel další návrh a toto nám řekli Babiš, Kalousek, Keller či Okamura

13.09.2017 17:58

ANKETA Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere z CDU v rozhovoru pro německý deník Rheinische Post řekl, že bude po německých volbách prosazovat jednotnou azylovou politiku pro celou EU na základě německého modelu, protože tento model považuje za nejlepší. V celé EU by dle něj měl být stejný, sjednocený základ pro dávky pro imigranty.

Šílené. ČR se stane pro migranty zemí zaslíbenou. Budou dostávat víc peněz na dávkách než pracující Češi mzdu. Z Německa přišel další návrh a toto nám řekli Babiš, Kalousek, Keller či Okamura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády se setkali příznivci i odpůrci přijmutí syrských uprchlíků do ČR. Demonstrace se obešla bez vážnějších incidentů
reklama

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o tom myslí. Téměř všichni říkají, že jde o nesmysl. Někteří dodávají, že by se pak měly vyrovnat i mzdy a důchody ve všech zemích EU. Zaznělo též upozornění, že by tak imigranti mohli mít větší dávky, než jsou mzdy pracujících. Mnozí již přirovnávají chování současného Německa k Hitlerově třetí říši.

Proč má být jednotný systém jen pro migraci, a ne pro ostatní dávky sociálního systému a také mezd?

„To je šílené. To se pan ministr musel zbláznit. To je absolutně nepřijatelné, to je vyloučeno. Každý členský stát EU si má dělat vlastní migrační politiku a nevím, kde on přišel na to, že německá azylová politika je nejlepší. To si nemyslí ani Němci. A s těmi dávkami to je také šílené. To prostě nechceme. Evropská unie nám vnucuje kvóty, když jsme odmítli kvóty, tak nám vyhrožovali, že nám vezmou dotace. Teď to změnili a říkají, že budou dávat 60 tisíc eur za jednoho uprchlíka. To vše je nepřijatelné. My tady nechceme žádné uprchlíky, které nám nadiktuje Brusel nebo nějaký jiný členský stát. To je skandál,“ řekl ParlamenntímListům.cz předseda hnutí ANO a poslanec Andrej Babiš.

„Proč má být jednotný systém jen pro migraci, a ne pro ostatní dávky sociálního systému a také mezd? Jsou to velmi falešné návrhy pro řešení,“ odpověděl redakci předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.

„Pan ministr vnitra se měl poradit s nějakým ekonomem, který rozumí spotřebnímu koši a kupní síle v každé dané zemi. Pak by zjistil, že to, co navrhuje, není možné. Každá země Evropské unie má jinou úroveň příjmů a také jinou cenovou hladinu spotřebních cen, takže není možné, aby ve všech zemích byly stejné dávky. Je to stejný nesmysl, jako kdybychom například chtěli, aby ve všech zemích byly stejné důchody,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda TOP 09 a poslanec Miroslav Kalousek.

„Pokud jde o návrh sjednotit dávky, jsem pro. Ovšem na úrovni třeba Bulharska nebo Rumunska, aby azylanty jejich výše nelákala. A pokud jde o jednotnou azylovou politiku, i v rámci Evropy by měl mít každy stát právo rozhodnout, koho nechá u sebe usadit. Francouzům nevadí Alžířani a Maročané, my zase máme kulturně blíž k Varšavě nebo Užhorodu než k severu Afriky,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová z ANO.

Podle místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD Antonína Sedi jde o předvolební vyjádření směřující k německému voliči. „Tento návrh je nejen nerealizovatelý, ale slovy majora Terazkyho je „absurdný“. Německý azylový model způsobil snížení bezpečnosti v Evropě a prohloubil migrační krizi. Zároveň ukázal na problémy v německém systému na integraci cizinců. Nehledě na skutečnost, že azylová politika je výsostným právem toho kterého státu. Co se týká sjednocení dávek pro migranty, tak to je ještě větší hloupost. To by se nejprve musely sjednotit mzdy a platy a také penze či sociální dávky. A každý soudný člověk musí uznat, že to nejde realizovat,“ vysvětluje Seďa.

„Pochopitelně o to německý ministr usiluje. Náš problém je, že vlastní azylovou politiku nemáme, a tudíž jsme ve slabší argumentační pozici,“ uvedl čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

Německý model je smrtící nejen pro Německo, ale pro celou Evropu . Zvrhlost. Opusťme EU

„My v SPD od počátku jako jediní prosazujeme nulovou toleranci přijímání těchto nezákonných migrantů a zákaz islámu jako nenávistné a nadřazenecké ideologie. Návrh německého ministra je skutecně jedno ze dvou řešení, jak by se Německo mohlo zbavit přívalu migrantů – tedy nalákat je na stejné socialní dávky do zemí, kde dostanou stejné peníze, ale víc si za ně koupí. Tím druhým řešením jsou tvrdé deportace nezákonných migrantů a tvrdé imigrační zákony tak, jak to dělají v demokratickém Izraeli. Pro nás v ČR znamená německý návrh jediné – nepřipustit ani na okamžik takovou zvrhlost a opustit EU ovládanou takovými lidmi,“ uvedl předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.

„Pokud bude opravdu prosazovat německý azylový model, jen tím uspíší rozpad EU. Německý model je smrtící nejen pro Německo, ale pro celou Evropu. A jestli říká, že bude prosazovat stejné dávky pro migranty v celé EU? Tak my říkáme, že chceme v první řadě stejné důchody, platy nebo například stejné sociální dávky pro lidi se zdravotním postižením, jako jsou v Německu. Místo jasného řešení nelegální imigrace, pokračuje Německo v nabízení peněz těmto lidem a jen tím nelegální imigraci podporují,“ zlobí se předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

„Ne, ne, nikdy. Nikdy to nemůžeme přijmout,“ reagoval maďarským odmítnutím kandidát za ODS Václav Klaus ml.

„Myslím si, že postoje ministra de Maiziere jsou naivní a hloupé. Můžeme zavést i stejné platy a důchody,“ reagoval europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Evropská unie je nástrojem kapitálu z cizí práce. Už od svého vzniku. Teď ovšem degeneruje skandálně

„Tyhle podpásovky si ‚eurohujeři‘  – a všechny bábovky, co jim čtou ze rtů – zaslouží jako prase drbání. Panstvo, které má migrační chaos na svědomí, prostě nedá pokoj, dokud ho ‚nerozepíše‘ i všem, koho to samé panstvo bere na hůl jakbysmet. A tak lze aspoň doufat, že cukrkandl, co za to šéf teutonských mužů zákona nabízí, přivede k otázkám až k jádru věci i miliony dalších Evropanů, Čechy nevyjímaje. ‚Sjednocený základ pro dávky‘? Jak ušlechtilé, ovšem jen na první a vrchovatě naivní pohled. Takže ‚sjednocovat‘ se mají jen ‚dávky‘ pro ty, koho žene z domova politika, kterou je masakruje a drancuje to samé panstvo? A co nehorázné rozdíly mezi českými a německými platy? A všechny ostatní následky velmocenské renty, dolované z našeho koloniálního postavení? Tady se o žádném ‚sjednocení‘ v Berlíně ještě nezačalo ani mudrovat. Kdo má ty ‚dávky‘, jejichž ‚sjednocení‘ ministr prosazuje, financovat? Snad i evropské kolonie Německa a jiných metropolí staré Evropy? Když dala EU vale i Británie, Brusel a ti, kdo mu velí, brebentili, že se polepší. Zhůvěřilost, s jakou předvádí pravý opak, tříská dveřmi. Evropská unie je nástrojem kapitálu z cizí práce. Už od svého vzniku. Teď ovšem degeneruje skandálně. Budoucnost patří tomu, kdo z toho najde odvahu vyvodit závěr dřív než se nestačí divit ani poslední ‚eurohujer‘,“ říká místopředseda KSČM Josef Skála.

„Především si myslím, že německý ministr vnitra by se měl starat o svůj vlastní rezort. V zemi se mu potuluje podle různých odhadů něco mezi čtvrt a půl milionu neznámých osob, které přišly ilegálně, jejich  identita není známa a ony nejsou nikde evidovány. V normální zemi by to bylo minimálně na rezignaci ministra vnitra. Dále si myslím, že požadovat jakékoli sblížení dávek pro migranty napříč EU může jenom naprostý ekonomický diletant a politický idiot. Rozdíly v hodinových nákladech mzdy mezi bohatými a chudými státy EU jsou až desetinásobné. Příjmy domácí populace tyto rozdíly kopírují. Sbližování dávek by v této situaci možná trochu ulevilo Německu, v řadě zemí by však mohlo vést k vážným sociálním nepokojům,“ varuje europoslanec Jan Keller.

„Nepotřebujeme radit a nechat si poroučet,“ reagoval místopředseda poslaneckého klubu ANO Bronislav Schwarz.

„Nepřekvapuje mě to. Německo udělalo v otázce migrace fatální chybu a nyní chce sdílet náklady svého tragického rozhodnutí. To je to tvrdé jádro EU, kam nás chtějí tlačit eurohujerové z řady levicových, ale i kvazipravicových stran. Samozřejmě to musíme odmítnout a ani nekoketovat s nápadem na zavedení jednotné azylové politiky. Musíme si za každou cenu zachovat suverenitu v rozhodování o tom, koho si do naší země pozveme a koho nikoliv,“ zdůraznil poslanec ODS Jan Skopeček.

Takže nejen u nás bude imigrant dostávat více, než jaký plat dostane poctivě pracující? Natož penzista? ČR se stane pro migranty zemí zaslíbenou

 „Němci se na tom evidentně domluvili s Junckerem, protože ten stejné téma zmiňuje ve své dnešní zprávě o stavu Unie. Jako představitel Svobodných s tím nemohu souhlasit. Sjednocení dávek pro imigranty znamená, že bychom museli přistěhovalcům vyplácet více peněz, než jaká je průměrná mzda. De Maiziere také navrhuje unifikovat azylové právo, což odporuje Lisabonské smlouvě. Podle Lisabonské smlouvy občanství, a tím také právo udělovat azyl, se odvíjí od právních předpisů členských států. Azylant musí žádat o povolení žít v Evropské unii členský stát. A má to tak být,“ myslí si europoslanec Svobodných Jiří Payne.

„‚Moudrý‘ to soukmenovec Mutti Angely. Fajn, takže nejen u nás bude imigrant dostávat více, než jaký plat dostane poctivě pracující? Natož penzista? Nesmrdí to vedle tuposti i zjevnou diskriminací? V Říši se fakt ti ‚vítači‘ naprosto zbláznili. Asi by si na hranicích měli vyvěsit hesla ‚Deutschland macht frei‘. Čímž se v nejmenším nechci dotknout těch, co trpěli pod heslem podobným. Ale je na čase Germány opět probudit. Nebo zase Evropu poničí. To nám to nestačilo? Je mi líto, ale nedopadnou-li volby v Německu zázrakem, nepůjde už jen o dotace. Bude lépe EU opustit. Ale budou mít naši politici odvahu?“ komentoval záležitost poslanec Jiří Koskuba.

„Na tendence sjednotit azylovou politiku a sociální politiku upozorňuji už dávno. Jestli k tomu dojde, stane se ČR pro migranty, kteří nás zatím míjeli velkým obloukem, zemí zaslíbenou. Budou si dávky užívat v zemi, kde je relativně levně. Je to Rubikon, který nesmí být překročen. Po pravdě, nedokážu si sjednocení sociálních dávek představit. Už dnes může migrant, který u nás získá  politický azyl, čerpat sociální dávky mnohem vyšší, než činí průměrný starobní důchod. Podobné fantasmagorie mohou zcela rozvrátit náš sociální systém a vlastně celou ekonomiku. Slušní lidé, kteří celý život pracují, to vnímají. Myslím, že míra jejich trpělivosti přetéká,“ zlobí se poslanec ANO Zdeněk Soukup.

Deutschland, Deutschland über alles! Vystupme a nebuďme protektorátem Německa

„Německý ministr vnitra jen veřejně odhalil, jaké je německé myšlení. Zase se mi vybavila slova Deutschland, Deutschland über alles! Stále častěji si kladu otázku, kde se v Němcích zase bere ta drzost myslet si, že jsou nějaký nadnárod? Asi by stálo za připomenutí, že si to mysleli už dvakrát, dvakrát dostali po hubě a stálo to život desítky milionů lidí,“ naštval se poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.

„Stále se stupňující a přiostřující se vyjádření k azylové politice z úst vrcholných představitelů Německa ve mně vyvolává strach a obavy. Už jen málo našich občanů si pamatuje na hrůzy druhé světové války, kdy nám ‚Němec‘ chtěl všechno vzít. Nedovolme cizím zaprodaným politikům, aby rozhodovali o osudu naší země, našich občanů. Stále slyšíme z úst ekonomů, že se České republice daří výborně, že patří k tahounům evropské ekonomiky, z úst politiků zase, že neumíme, nestihneme vyčerpat evropské dotace. Vykašleme se tedy na dotace, kterými nás EU drží pod krkem, vystupme z Evropské unie. Najděme odvahu a postavme se těm, kteří zasahují do práv naší země, občanů a pošlapávají demokracii. Nenechme druhé rozhodovat o nás, nedovolme, aby se opakoval rok 1938,“ varuje poslankyně ČSSD Pavlína Nytrová.

„Tato politika jedné země rozbíjí evropské společenství. Bez hledání společných řešení ve prospěch evropských občanů Evropská unie ztrácí důvěru v jednotlivých členských zemích. Evropský projekt měl a musí v členských státech zajistit bezpečnost, ekonomickou stabilitu a srovnávat životní podmínky pro občany tohoto společenství. Až naplníme tyto cíle, můžeme pokračovat v další integraci, ale na základě dobrovolnosti a v žádném případě diktátu. Máme v Evropě stejné platy, stejné penze, stejně kvalitní potraviny, stejné životní podmínky? Proč se přestáváme cítit bezpečně a proč se stále častěji skloňuje už nejenom brexit?“ upozorňuje poslankyně ČSSD Dana Váhalová.

„Jednotná azylová politika je jistě chvályhodná ambice a je zcela rozumné o ní vést věcnou, podrobnou, racionální diskusi v postavení ‚já pán, ty pán‘. Co nevím a s čím mám opět velmi vážný problém, je, kde pan Maiziere bere sebevědomí k tomu, aby prohlásil, že jejich model azylové politiky je nejlepší na celém světě? To už jsme z německého prostředí (nejenom, i z prostředí zejména EK) slyšeli mnohokrát a bohužel musím konstatovat, že reálné důsledky tohoto sebevědomí (a v řadě množících se případů i zcela bezostyšné arogance) poznáváme zejména ve zhoršení bezpečnostní situace, v desítkách mrtvých (zavražděných různými způsoby, bez ohledu na zastávanou politickou ideologii) a ve stovkách nešťastných pozůstalých po teroristických útocích. Průvody arogantních, v chráněném prostředí a v pohodlí žijících, za ruce se držících politických exhibicionistů s tragickými výrazy ve tvářích a vznešenými hesly vysílanými do éteru – to pomalu přestává zabírat a všichni toho začínají mít plné zuby. Pokud jde o stejný sjednocený základ pro dávky pro imigranty, tak určitě doporučuji stanovit tuto dávku v celé EU na úrovni absolutně nejnižší minimální mzdy dosahované v rámci všech národních států sdružených v EU a nejlépe i se zařazeních těch států, kteří jsou v postavení ‚čekatelů‘. Pokud tomu tak nebude a já budu v postavení, kdy budu do těchto věcí mluvit a budu i slyšen, pak zcela jasně a nahlas říkám: ani náhodou!“ uvedl poslanec ANO Bohuslav Chalupa.

Ing. Bohuslav Chalupa

  • BPP
  • kanidát do Senátu ve volebním obvodě č.60 Brno-město
  • kontrolní výbor

Jistý německý politik...

„Poslední německý politik, který byl přesvědčený, že mu Prozřetelnost dala právo řídit chod celé Evropy, se narodil 20. dubna 1889 v Braunau. Rád bych panu de Maiziere vzkázal, že na naši azylovou politiku mají volby jistě vliv. Nejsou to ale volby do Bundestagu, ale volby do Parlamentu České republiky. Ať si pan ministr řídí Německo a nesnaží se řídit celou Evropu i ČR. Chybami by se měl člověk učit, ne je opakovat. Stojíme o spolupráci, nikoli o poručníkování,“ uvedl poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

„Bohužel pro EU a ČR bude CDU opět úspěšná ve volbách. Merkelová není schopna uznat chybu s migranty, Němci ji bohužel opět zvolí. Doufám, že nic jednotného s migrací v EU neprosadí. Německo bude mít velké problémy s muslimy až za 20 až 30 let,“ myslí si senátor ODS Jaroslav Zeman.

„Já to považuji za německou předvolební otázku a německé předvolební téma, za součást tamní kampaně. Stejně tak Česká republika nyní, a každopádně sociální demokracie i po volbách, požaduje naopak změnu evropské migrační politiky a řešení situace na jiné bázi. Vztah k migraci považujeme za věc jednotlivých států. A tak to i zůstane. Tématem českých voleb jsou nepřijatelně nízké mzdy českých zaměstnanců. Přenášet k nám německá témata znamená utíkat od témat českých,“ domnívá se poslankyně ČSSD Vlasta Bohdalová.

 „To zní úplně jasně ‚Deutschland Deutschland über alles‘. To už tu bylo, říkáme NE! A zvláště z úst ministra vnitra je to jasné vyhrožování! Celá Evropa musí především sjednotit mzdy a důchody! Po 27 letech si naši pracující a senioři zaslouží podstatné zvýšení finančních prostředků, a ne podprování migrace na jejich úkor!“ uvedl poslanec KSČM Leo Luzar.

 „Je to předvolební rétorika pana ministra pro uklidnění německého obyvatelstva. Téma migrace je záležitost každého suverénního státu a EU už by do toho takto neměla zasahovat,“ říká poslanec ČSSD Pavel Ploc.

 „To asi nebude tak jednoduché, jak si to pan ministr představuje. Nejdříve by musel srovnat například výkonnost ekonomik, mzdy, sociální dávky pro občany a pod. A že se to tak nějak nedaří, to vidíme v eurozóně na příkladu Řecka a dalších států. Ale je před volbami...,“ říká senátor Zdeněk Nytra.

 „Česká republika na tuto představu nesmí nikdy kývnout!“ reagoval poslanec ODS Petr Bendl.

„Toto je velice iluzorní představa ministra země, která si také dělá ambice vládnout účelově sjednocované Evropě. Každá země je však unikátní nejen svými kulturními vzorci, ale i stupněm hospodářského vývoje a kvalitou života. Aktuálni stav zatím nezajišťuje ani stejné platy občanů EU, tak stěží může garantovat stejné dávky pro migranty. Obávám se, že takováto autoritářská prohlášení mohou velice rychle nastartovat proces rozpadu EU a německý ministr by si to také mohl a měl uvědomit,“ upozornil poslnec KSČM Jiří Valenta.

Návrh padnul již dříve

Ministr Maiziere uznává, že ekonomická situace v Německu je diametrálně odlišná od situace v Řecku či v Itálii, ale i tak trvá na tom, že sociální dávky pro migranty by měly mít stejný základ, na který by posléze byly v jednotlivých zemích navázány různé příplatky.

Již vloni v srpnu eurokomisař Günther Oettinger podle ČTK řekl, že Komise EU navrhuje, aby byly v EU harmonizovány azylové procedury i právo na dávky pro žadatele o azyl, a pak by nebyly potřeba kvóty na uprchlíky, protože by polevila přitažlivost zemí jako Německo, Rakousko a Švédsko. 

„Jako Komise navrhujeme, aby byly v EU harmonizovány azylové procedury i právo na dávky pro žadatele o azyl. Pokud by k tomu došlo, nepotřebovali bychom žádné kvóty (pro rozdělování uprchlíků), protože by polevila přitažlivost zemí jako Německo, Rakousko, Dánsko a Švédsko,“ řekl Oettinger německému deníku Main Post. Všude v EU by tak byla stejná výše dávek pro uprchlíky stanovená Unií.

„Němci sem budou vysídlovat migranty, to je úplně jasné,“ řekl Václav Klaus vloni v březnu. Klausův exkancléř Jiří Weigl říká, že je nesmysl myslet si, že u nás migranti nebudou. Dostanou evropský azyl, bude jednotný evropský standard v rámci „jednotného celoevropského řešení“, EU prosadí daně na uprchlíky a ze společných evropských peněz budou financováni, cizinci budou mít volební právo. Migranti pak objeví, že v ČR jsou nižší náklady a bude se jim zde lépe žít, když bude jednotná sociální dávka pro „uprchlíky“. Neziskovky za bruselské peníze se postarají o to, aby zde měli migranti kde bydlet. „Migranti mohou rychle začít poznávat krásy Prahy a zjistit, že se v České republice žije docela dobře,“ řekl Weigl. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

16:46 Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

Mikuláš Minář představil své nové politické hnutí. Rozhodně nehodlá být pětiprocentní stranou. „Hled…