Silná slova a brutální návrhy z Bratislavy. Robert Fico se s tím ne... Nepáral

16.09.2015 8:24 | Zprávy

Slovenský premiér Robert Fico si tvrdě stojí za svým – kvóty bude odmítat i nadále. Jak uvedl na tiskové konferenci, vyhrožování o snižování peněz z eurofondů je jen strašení, které na slovenskou vládu nepůsobí. Pokud by nás měli trestat za vlastní názor, bude to konec EU, tvrdí Fico.

Silná slova a brutální návrhy z Bratislavy. Robert Fico se s tím ne... Nepáral
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér SR Robert Fico

Slovensko kvóty nechce, a to za jakoukoliv cenu, i kdyby zůstalo jedinou zemí s tímto názorem. Fico včera poděkoval ministru vnitra Robertu Kaliňákovi, který nepodpořil povinné kvóty. Označil je za největší hloupost, jaká tu kdy byla. „V zásadních otázkách zahraniční politiky má vláda trvale konzistentní a předvídatelné stanovisko,“ řekl Fico.

Je smutné, že není vůle ke svolání summitu

Povinné kvóty jsou podle něj jen nálepkou, kterou si vymyslely státy EU, aby vyřešily krizi, která je největší od konce druhé světové války. „Považujeme je za iracionální, nesprávné a nic neřešící,“ prohlásil Fico.

Podle něj by se v této věci měl svolat summit předsedů vlád. Považuje za smutné, že v případě řeckých bank se svolal summit okamžitě, ale při této krizi k tomu není vůle.

Se summitem se otálí, protože by odhalil chyby členských států

Zároveň kritizoval, že některé kroky se měly uskutečnit dříve – například ochrana hranic nebo zřizování míst, kde se budou migranti soustřeďovat.

Se summitem podle Fica ale EU otálí, protože by se odhalily chyby členských států a odhalily některé skutečnosti. Některé země podle slovenského premiéra nesou odpovědnost za situaci v postižených zemích Blízkého východu, navíc pomáhaly při bombardování Libye. „Nejhorším řešením pro EU bude, když se neodhodlají svolat summit, protože se bojí, že by některé země byly proti,“ dodal.

Pokud by summit nakonec proběhl, Fico potvrdil, že na něj pojede s jasným mandátem. A to navzdory výhrůžkám německých představitelů. Narážel tak na vyjádření německého ministra vnitra Thomase De Maiziéreho, který řekl, že utečence odmítají především ty země, do kterých jde nejvíc peněz z eurofondů. Zároveň De Maiziére dodal, že Jean-Claude Juncker navrhl, aby tyto země dostaly méně peněz z eurofondů. Fico se pozastavil nad tím, že v EU se ještě nestalo, aby byl někdo trestán za vlastní názor.

Pokud se budou trestat země za jejich názor, je to konec EU

„Jestli si někdo myslí, že takovéto bububu na nás zapůsobí, tak je na velkém omylu,“ řekl Fico. Dodal, že evropské strukturální fondy nemají s migrací nic společného. Jde o systém vyvažování regionálních rozdílů. V EU neexistuje legislativa, podle které by se něco takového mohlo stát.

„Pokud někdo bude trestat země za jejich názor, tak je to konec EU,“ varoval Fico. Jak slovenský premiér tvrdí už delší dobu, migranti v jeho zemi zůstávat nechtějí. Směřují do Německa a do států, které kritizoval za jejich vyjádření o otevřených náručích a o vítání imigrantů. Právě tyto státy vylepšují byznys převaděčů a zesilují migraci. Zároveň dodal, že i pro Slovensko mohou utečenci představovat problém. „Jednou tu budeme mít tisíce muslimů, kteří budou působit v armádě, kteří budou mít vlastní církev,“ domnívá se Fico. Varoval také před Islámským státem. „Víme o tom, že mezi utečenci provádějí představitelé Islámského státu nábor. Víme o tom, že IS organizuje převaděčství,“ řekl slovenský premiér.

Při ochraně hranic je Slovensko důsledné

Poznamenal, že co se týče hranic, bude Slovensko velmi důsledné. „Každý jednotlivý migrant, který překročí hranice, bude zadržen,“ prohlásil.

Ficovy názory podpořil i slovenský ministr vnitra Kaliňák, podle kterého provádí Slovensko opatření již několik měsíců. Těmito opatřeními se podařilo snížit tlak, že migranti budou přecházet přes slovenské území. „Slovensko si svou zelenou hranici na jihu s Maďarskem začíná velmi intenzivně chránit,“ řekl Kaliňák.

Na slovenských hranicích by se měly zvyšovat počty policistů, aby se nestalo to, čeho jsme nedávno byli svědky v Budapešti nebo ve Vídni. „Představte si, že se vám pět tisíc migrantů ubytuje na Hvězdoslavově náměstí,“ řekl.

Když bude Německo chtít přijmout další uprchlíky, jsou SR a ČR připravené vytvořit bezpečný koridor pro jejich přesun

Další slovenský server HNonline.sk uvedl, že podle Fica je Slovensko spolu s Českem připravené vytvořit pro migranty bezpečný koridor, kterým by se mohli dostat do Německa. Podle Fica jsou obě země koridor připravené vytvořit, pokud Německo bude chtít další uprchlíky přijmout. Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák k tomu dodal, že cílem tohoto opatření by bylo zajistit bezpečnost obyvatel. „Pokud si je nějaká země pozve, jsme jednoduše připraveni vytvořit takový koridor, aby to neohrozilo bezpečnost Slovenska a mohli se přímo touto linkou dostat tam, kam byli pozvaní,“ vysvětlil Kaliňák.

Fico upozornil, že i když je Slovensko tranzitní zemí, není vystavené takovým migračním tlakům jako Maďarsko. „Je to i díky operacím, o kterých není často veřejnost informovaná. Ale především důsledně dodržujeme pravidla,“ zdůraznil.

Fico také tvrdí, že 90 % imigrantů má ekonomickou motivaci. „Nejsou to standardní utečenci, lidé, kteří se skrývají před válkou nebo kteří utíkají před hladem nebo jinými katastrofami,“ tvrdí slovenský premiér s tím, že tyto informace má od tajných služeb.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

frakce

Tomu nerozumím.Frakce kterou založili Babiš Orbán a spol.nebudou mít žádny vliv Evr.Parlamentu ale můžou ohrozit a jsou nebezpečím pro Evropu

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vládní plukovník Foltýn: Jedničky a nuly, pravda a lež. Ječení o cenzuře z pochybných kruhů

19:53 Vládní plukovník Foltýn: Jedničky a nuly, pravda a lež. Ječení o cenzuře z pochybných kruhů

Plukovník Otakar Foltýn je koordinátorem strategické komunikace státu. „Cenzuru dělat nebudu. Kdo ří…