Silvestr z kavárny aneb Praha se baví venkovem

31.12.2016 20:05 | Zprávy
autor: jav

Silvestrovská zábava přináší humor různé úrovně. A jinak tomu není ani v televizi. Zcela mimořádným byl v tomto směru silvestr roku 1989, kdy bylo náhle povoleno naprosto vše. Na internetu lze dodnes dohledat poklady tehdejšího humoru, postaveného na zesměšňování oponenta.

Silvestr z kavárny aneb Praha se baví venkovem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Silvestrovské veselí

Československá televize si na silvestrovských pořadech dávala celkem záležet a v roce 1989 měla show hotovou již během listopadu. Jenže pak došlo v televizi i v celé zemi k zásadním změnám, natočený pořad zůstal v trezoru a místo něj se živě vysílalo jakési komponované pásmo, kde umělci předváděli své výtvory.

Jedním z nich zaperlil i herec Jiří Datel Novotný. Tehdejší hvězda divadla Semafor a výrazná osobnost listopadové herecké stávky si jako svůj příspěvek přinesla dopis, který mu právě v době listopadu 1989 přišel do divadla. Jak vysvětlil, je to podle něj dopis, který svou úrovní patří právě do silvestrovské estrády.

Divák z Liberce se podivoval, proč je dovoleno vystupovat v televizi Václavu Havlovi, Václavu Malému nebo „zkrachovanci Hutkovi, který neumí ani zpívat, o řeči nemluvě“. Následovala další jména, která by podle diváka neměla veřejnost oslovovat a jejichž výčet si deklamující herec náležitě vychutnával. „Havel je mizernej řečník na nic, kterej ani neumí dát dohromady kloudnou větu,“ vyjádřil divák svůj názor a v tuto chvíli se již publikum začínalo hlasitě smát. „Může tak dělat metaře, ale ti by ho mezi sebe nechtěli, neboť jen žvaní nesmysly,“ pokračoval v hodnocení čerstvě zvoleného prezidenta.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A co se stane s těmi lidmi? Stanislav Křeček má otázku

21:50 A co se stane s těmi lidmi? Stanislav Křeček má otázku

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček si všiml dokumentu ČT o bydlení Drahá chudoba. A má hned něko…