Šimon Pánek: Ruský medvěd natahuje tlapy. Ekonomicky se uzdravil a zase chce vliv

22. 3. 2019 7:32

Před několika dny jsme oslavili dvacet let našeho členství v NATO. Ředitel neziskové organizace Člověk v tísni, která drtivou většinu peněz získává od soukromých dárců, jak Pánek často vysvětluje, je rád za naše členství v Alianci. Zdá se mu totiž, že velký ruský medvěd po nás stále natahuje své tlapy a rád by v České republice získal více vlivu.

Šimon Pánek: Ruský medvěd natahuje tlapy. Ekonomicky se uzdravil a zase chce vliv
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šimon Pánek
reklama

Vstup do NATO byl podle Pánka velmi důležitý především pro ty občany, kteří prožili nemalou část života v komunismu a chtěli mít jistotu, že už se do České republiky nevrátí okupační ruské tanky, které jezdily po této zemi víc než dvacet let, a že i díky členství v Alianci budeme pevně ukotveni na Západě.

Anketa

Mělo by Česko usilovat o převoz pašeračky Terezy Hlůškové z Pákistánu do vězení u nás?

hlasovalo: 9758 lidí

„Chtěli jsme mít jistotu, že patříme na Západ, že Rusko, které mělo tehdy svých problémů dost, už nikdy nebude moci vyvíjet různé tlaky a intriky a používat různé mechanismy k tomu, aby nás znovu dostalo do své sféry zájmu,“ konstatoval Pánek ve své glose pro server Seznam Zprávy.

Podle jeho názoru se stačí podívat na Rusko, jeho politiku několik desítek až stovky let zpět.

„Když se totiž podíváte na tu ruskou zahraniční politiku, tak ona ta ruská, pak sovětská a teď zase ruská zahraniční politika je několik set let stejná. Rusko mělo vždycky ambici, tak jako každá velmoc, mít své ruce nebo ty tlapy nataženy do Evropy. Ať už je to severem nebo jihem,“ pokračoval v popisu ruského pohledu na Evropu.

„Já doufám, že Česká republika, také proto, že jsme v NATO, také v EU, a proto, co jsme zažili pod Sovětským svazem, a také proto, že chceme patřit kulturně a civilizačně k Západu, to znamená k zemím, kde politika a mocní jsou tady pro občany, ne občané pro mocné a politiky, už se do sféry vlivu Ruska nevrátí,“ uzavřel Pánek.

Rusko už se zase ekonomicky relativně uzdravilo a rádo by u nás získalo větší vliv, ale Pánek doufá, že v této snaze neuspěje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kašleme na Brusel, bereme Sputnik.“ A hůř: Věc, co EU neuslyší ráda. Tvrdě utrpí

11:13 „Kašleme na Brusel, bereme Sputnik.“ A hůř: Věc, co EU neuslyší ráda. Tvrdě utrpí

Nejeden proevropský politik v Česku si nenechal ujít příležitost vyzvat vládu, aby děkovala Evropské…