Šimon Pánek v ČT promluvil nejen o uprchlících a právu šaría

16.09.2015 22:55

Můžeme pomoci tisícům lidí, pokud budou chtít zůstat v Česku. A jestliže se nikdo takový nenajde, můžeme pomáhat třeba přímo v Sýrii. Tyto názory zazněly od ministrů Jiřího Dienstbiera (ČSSD), Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) a ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka. Ten také prozradil, že v Sýrii už dnes běží operace obrovského rozsahu, které financuje např. Německo. Vysvětlil také, jak to může být s uprchlíky a právem šaría.

Šimon Pánek v ČT promluvil nejen o uprchlících a právu šaría
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šimon Pánek

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace, předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek, předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš a prezident Asociace výzkumných organizací Libor Kraus ve středečních Událostech, komentářích České televize debatovali o uprchlické krizi.

Bělobrádek s odkazem na dnešní nepokoje na maďarské hranici poukazoval na to, že ten, kdo porušuje zákony, musí počítat s určitou sankcí. Dienstbier ale oponoval. „Ono to není tak jednoznačné,“ kontroval. Proč? Protože mezi lidmi, proti nimž byl použit slzný plyn, byly i ženy a děti. „Doufal jsem, že už se v Evropě nikdy neobjeví žiletkové ploty,“ povzdechl si ministr pro lidská práva. Musíme mít také na paměti, z jak hrozivých poměrů utíkají Syřané. My nemůžeme zpochybňovat jejich právo na azyl.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Ministr Dienstbier znovu zopakoval, že Česko může nabídnout azyl až patnácti tisícům migrantů, ale to prý neznamená, že by byl příznivcem povinných kvót. Mělo by jít pouze o lidi, kteří skutečně budou stát o naši pomoc. Takoví lidé by u nás mohli najít i práci, protože nám chybějí tisíce pracovníků. Máme tedy určitý potenciál pro integraci. Pokud k nám uprchlíci nebudou chtít, měli bychom nabídnout v uprchlické krizi jinou adekvátní pomoc.

S tím Bělobrádek souhlasil. Ona pomoc může spočívat v tom, že přijmeme na léčení další nemocné syrské děti. „Můžeme také pomoci lidem přímo v uprchlických táborech. Pro ně už se něco dělá, ale nedělá se dost,“ prohlásil vicepremiér a ministr pro vědu, výzkum a inovace. Musíme prý také dát jasně najevo, že ekonomičtí migranti u nás skutečně nedostanou azyl.

S právem šaría to může být jako s pravoslavím

Po politicích k tématu promluvili také Šimon Pánek a Libor Kraus. Pánek připomněl, že v devadesátých letech jsme zvládli pomoci desítkám tisíc uprchlíků. Pár slov přidal i k průzkumům, které naznačují, že muslimové v řadě zemí hovoří o potřebě zavést právo šaría. „Víte, já si nejsem jist, o čem tyto průzkumy vypovídají. Kdybyste žil v Rusku a byl zvyklý na pravoslaví a někdo se vás zeptal, zda preferujete pravoslaví, asi byste řekl, že ano,“ podotkl Pánek. Podobné to může být právě u Afghánců.

Válka v Sýrii navíc trvá už čtyři roky a Pánek se vůbec nediví tomu, že řada lidí sebere své rodiny a míří do Evropy. „Já bych to na jejich místě asi udělal taky... A navíc málokdo ví, že v Sýrii máme rozjetou obrovskou operaci, na které je existenčně závislých asi 170 tisíc lidí,“ prozradil. Člověk v tísni přitom není zdaleka jediný. Obrovské peníze do Sýrie posílá i Německo. Kdyby to nedělalo, proud uprchlíků bude mnohem silnější. 

Uprchlickou krizi podle jeho názoru nezastavíme, můžeme ji pouze oslabit, a to i tím, že budeme bojovat proti organizovaným sítím pašeráků.

Podle Krause je současná situace taková, že skutečně můžeme zaměstnat tisíce lidí. „Je možné do českých firem umístit až pět tisíc uprchlíků – zaměstnanců,“ oznámil Kraus před kamerou.

reklama

autor: mp

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už se perou! Před volbami je v komisi dusno. „Uršula“ má problém

8:21 Už se perou! Před volbami je v komisi dusno. „Uršula“ má problém

Ani nenastoupil. Německý europoslanec Markus Pieper měl reprezentovat v EU malé a střední podniky. J…