Šimůnková: Nechtěně sterilizované romské ženy bychom měli odškodnit

20.02.2012 20:15

Rada vlády pro lidská práva doporučuje kabinetu odškodnit ženy, které lékaři mezi lety 1971 až 1991 neprávem sterilizovali. Odškodnění by se mělo poskytovat bez ohledu na promlčení. V pondělí o tom informovala vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Podle ní by vláda mohla záležitost projednat v příštích měsících. Návrh "odškodňovacího mechanismu" by měla mít na stole do konce příštího roku. Kvůli sterilizaci se v minulosti desítky převážně romských žen obrátily na ombudsmana, některé pak i na soudy.

Šimůnková: Nechtěně sterilizované romské ženy bychom měli odškodnit
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Monika Šimůnková
reklama

Podle doporučení rady by odškodnění měly dostat všechny neprávem sterilizované ženy. Dočkat by se ho tedy měly i ty, které podle tehdejších předpisů měly za zákrok nárok na příspěvek. Do roku 1991 totiž platila vyhláška, která umožňovala vyplacení 10.000 korun za ukončení plodnosti. Sociální pracovníci podle několik let staré zprávy ombudsmana přesvědčovali Romky o tom, aby víc dětí neměly, a dávku jim nabízeli. Odškodnění by pak měly získat podle rady také ženy, které se kvůli promlčení neobrátily na soud.

Nucenou sterilizací žen se minulý týden vláda zabývala. Projednala totiž závěrečná doporučení Výboru OSN pro odstranění rasové diskriminace. Mezi nimi bylo mimo jiné právě to, aby Česko prokázalo dobrou vůli a nechtěně sterilizované romské ženy odškodnilo.

Šimůnková vyzvala ke spolupráci Kalouska, Drábka a Hegera

Šimůnková uvedla, že kabinetu navrhla, aby kvůli odškodnění zadal několik úkolů. Ministerstvo spravedlnosti má vypracovat analýzu o přezkoumání promlčecích lhůt. Ministři zdravotnictví, práce a financí spolu s vládní zmocněnkyní pak mají do konce příštího roku navrhnout, jak by se mělo odškodnění provádět. Šéf resortu zdravotnictví má do konce letošního června zajistit to, aby se zdravotnická dokumentace pacientek o sterilizaci od roku 1971 neskartovala. Do konce září pak vypracuje návod, jak by se mělo při sterilizacích postupovat.

Podezření na nucené sterilizace především romských žen zveřejnilo v roce 2004 Evropské středisko pro práva Romů. Podle něj se v Česku vyskytly případy, kdy Romky nedaly k zákroku souhlas, nebo na něj kývly v mezní situaci či pod pohrůžkou odebrání sociálních dávek. Odškodnění navrhoval v minulosti i někdejší ombudsman Otakar Motejl, na kterého se se stížností do konce roku 2005 obrátilo asi osm desítek hlavně romských žen. Statistiky počtu žen, které byly tímto zákrokem poškozeny, v ČR neexistují.

Rada vlády pro lidská práva zasedala minulý čtvrtek. Vycházela ve svém doporučení z podnětu, který jí dal její výbor proti mučení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pas, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Založeno za 60 Kč. Pak za 5000 Kč! Čáry máry fuk, firma hájená Hamáčkem je tu. V TV to nebylo

13:34 Založeno za 60 Kč. Pak za 5000 Kč! Čáry máry fuk, firma hájená Hamáčkem je tu. V TV to nebylo

Karibik, Spojené arabské emiráty, Ukrajina, Kypr, tam všude měly vlastníky společnosti spojené s ten…