Singer: Protiruské sankce mohou dopadnout na matky českých bank

26.11.2014 9:40

Mateřské společnosti českých bank prý mohou mít problémy, protože v Rusku „zabředly" až příliš. Současné sankce Západu tak mohou nepřímo zasáhnout i je. Mluvil o tom v rozhovoru pro Lidové noviny guvernér České národní banky Miroslav Singer. Popsal také rizika, která se mohou objevit se vstupem České republiky do evropské bankovní unie.

Singer: Protiruské sankce mohou dopadnout na matky českých bank
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer

Guvernér ČNB Miroslav Singer v rozhovoru pro LN také upozornil, že některé mateřské společnosti českých bank se na ruském trhu zaháčkovaly příliš silně a mohou mít kvůli tomu potíže. Jde o to, že obchodní válka mezi Evropskou unií a Ruskem může dopadnout právě na ně.

„Eskalace obchodní války vedoucí k akcím Ruska proti cizím bankám je schopna významně snížit cenu akcií některých bank, které tam podnikají,“ tvrdí Singer. To prý totiž také znamená, že se zvýší hrozba vyvádění peněz z českých bank do jejich zahraničních centrál v jiných zemích EU.

Guvernér se však domnívá, že situaci má ČNB pod kontrolou. „Tomu se nám zatím dařilo vždy čelit. Nevidím důvod, proč bychom se tomu nebyli schopni postavit i teď,“ řekl. „Sankce sice nemusí ovlivnit evropské banky přímo, ale mohou mít negativní nepřímé důsledky – tím horší, čím déle budou platit,“ citují LN studii výzkumníků Berenbergu.

Rizika se zvýší se vstupem do evropské bankovní unie

LN zajímalo, jak Miroslav Singer hodnotí rizika, která jsou spojena s projektem bankovní unie EU. „Rizika se nepochybně zvýší v okamžiku, kdybychom do bankovní unie vstoupili – nejspíš v době, kdy bychom zaváděli euro. V bankovní unii se některá rozhodnutí přenášejí na centrální evropskou úroveň. Své dosavadní pravomoci ztrácejí především bankovní dohledy zemí, ve kterých působí banky, jež mají své centrály v jiných evropských státech. To je přesně případ České republiky. Pak by nám hrozilo, že kvůli snahám zachránit celou bankovní skupinu bude muset česká banka jako její součást výrazně přispět právě své centrále a skupině. Tady zůstanou především škody, benefity odplynou. Případně by hrozilo, že budeme stát frontu před společnými záchrannými fondy EU, které jsou ale pro nějakou trochu větší bankovní krizi nedostačující.“

Přijetí eura zatím není aktuální

Guvernér ČNB pro LN potvrdil, že režim intervencí tady bude určitě do roku 2016. „Pak už ale nebudeme mít žádný přesně stanovený strop pro posilování koruny. Nebude už žádná numerická hodnota, jako je v současnosti kurz 27 korun za euro,“ tvrdí Singer.

Zároveň odmítl názor prezidenta Miloše Zemana, že měnovými intervencemi chce ČNB oddálit přijetí eura. Přijetí společné evropské měny podle guvernéra není aktuální téma. Vláda to nemá ani v programu. „Vláda navíc říká, že takové rozhodnutí ani učinit nechce. A protože samotnému přijetí eura předchází zhruba tříleté předvstupní období, bavíme se realisticky o vstupu České republiky do eurozóny nejdříve někdy v roce 2020 nebo 2021. Takže tu není vůbec žádná souvislost s dosavadními intervencemi,“ vysvětloval Singer. „Ta diskuze o přijetí eura je už takový rituální tanec, který se tady občas odehrává… Rituální diskuze, která zatím nemá žádný meritorní náboj,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberál byl Havel, vy ne! Saša Vondra pošimral „kavárnu“. A Piráty nepotěší. Ani Gretu

15:22 Liberál byl Havel, vy ne! Saša Vondra pošimral „kavárnu“. A Piráty nepotěší. Ani Gretu

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) se obul do Zelených i do dnešních liberálů. Prý ve skutečnosti žá…