Singer hned v úvodu komentoval roli kampeliček v Česku. ČNB jev prý kontroluje, ale v letech 2009 a 2010 se orientovala spíš na jiné instituce v důsledku vypuknuvší ekonomické krize. Tunelováno mělo být např. Metropolitní spořitelní družstvo, ale státní zástupci si velmi pochvalovali spolupráci ČNB a Finančně-analytického útvaru Ministerstva financí při řešení této kauzy. „Dohled je od toho, aby zachytil nekompetenci, ale ne tak úplně zločin, zločin se opakuje, ale jsme schopni v souvislosti s nimi zasahovat rychleji,“ podotkl guvernér. Faktické řešení zločinů ale nepřináleží ČNB.
Podle Singera by si lidé měli uvědomit, že kampeličky nejsou jen nějaké banky, kde se peníze zhodnocují vyšším úrokem, ale že jde o společenství lidí, kteří mají jakýsi společný zájem a ekonomicky se podpoří. „Aby se z toho staly malé finanční záložny, na jejímž osudu záleží lidem, kteří se v nich majetkově angažují,“ řekl guvernér ČNB.
Česká ekonomika
Následně se vyjadřoval k evropské ekonomice jako celku. Finanční sektor v EU je podle jeho názoru stále velmi křehký. Česko je však v tomto směru velmi stabilním ostrovem v rámci EU. Dotkl se také oslabování koruny, ke kterému ČNB přistoupila vloni v listopadu. Intervence ještě potrvají, přibližně rok a půl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp