Podle OSN mohla válka na Ukrajině vyhnat ze svých domovů více než sedm milionů lidí. Část z nich míří i do České republiky. Počet uprchlíků z Ukrajiny, kteří přišli od začátku ruské invaze na Ukrajině do Česka, se blíží 200 tisícům.
Čtyři pětiny dospělých, kteří přišli z Ukrajiny do Česka, jsou ženy, zhruba 55 % ze všech příchozích jsou pak děti; na jednání sněmovního bezpečnostního výboru to řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Řada z těchto ukrajinských žen je v této době ostře propírána nejen v českém internetovém prostoru, ale také mezi zástupci tisku, a zaznívají příběhy, že uprchlící nejsou soudní, zapomínají na vděk a ještě si diktují.
Řadu takových historek sdílí na sociální sítích novinářka ze Super.cz Gabriela Wolfová. Přibáň na údajné výmysly v jejím videu upozorňuje na svém facebooku a považuje je za z morálního hlediska krajně nevhodné vůči lidem prchajícím před válkou. Rozhodně se mu nelíbí fakt, že jen na instagramu, kde Wolfová příběhy ve stylu „jedna paní povídala“ vypráví, ji sleduje 59,5 tisíce uživatelů. Ač má svůj profil nastaven jako soukromý, je očividné, že pro vysoký počet sledujících má jí zveřejněný obsah značný potenciál ovlivňovat veřejné mínění.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab