Široká politická fronta žene nový zákon k Ústavnímu soudu

02.12.2015 12:46

Dvacet jedna podpisů senátorů se podařilo sehnat Straně soukromníků České republiky pod návrh skupiny senátorů k Ústavnímu soudu na zrušení části zákona o dani z přidané hodnoty. Jde o stížnost ohledně kontrolního hlášení DPH, které má začít platit 1. ledna 2016. Pod stížnost se podepsala čtvrtina Senátu, a to nejen z pravé části spektra, ale i celý senátorský klub SPO-KSČM-Severočechů v čele s předsedou Janem Velebou. SsČR to dnes oznámila na tiskové konferenci v Senátu.

Široká politická fronta žene nový zákon k Ústavnímu soudu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Strana soukromníků České republiky chce zastavit kontrolní hlášení DPH podáním ústavní stížnosti. Sehnala dostatečnou podporu zákonodárců

„Podstatou celého systému kontrolních hlášení je povinnost plátců daně sdělovat finančnímu úřadu důvěrné informace o svých zákaznících a dodavatelích. V krajním případě to může být vztaženo i na klienty zdravotnických zařízení, kteří si zákroky hradí sami, mimo veřejné pojištění,“ řekl dnes senátor Ivo Valenta. Ten soudí, že je zcestné, aby vláda zákon odůvodňovala bojem proti daňovým únikům. Debata se podle něho nevede o tom, zda to v boji s daňovými úniky pomůže. „Podstata spočívá v tom, že vláda opět ukazuje, že neumí řešit problémy spojené s úzkou skupinou lidí jinak než plošnou zátěží všech, nerespektováním soukromí a svobody. V tomto neustále uplatňovaném přístupu vidím velké nebezpečí. A to nejen pro podnikání,“ soudí senátor Valenta.

Podpis k návrhu Ústavnímu soudu, který bude zítra odeslán, připojil i jeden z nejznámějších senátorů Jaroslav Kubera z ODS. Ten tvrdí, že kontrolní hlášení je nevídaná šikana, kterou dokonce kritizuje i Brusel za přemíru byrokracie. „Mně mimořádně vadí a je to naprosto nestoudné, že pokuty v tom zákoně jsou zcela likvidační a kontrolní hlášení budou muset dávat i obce. Jako dlouholetý primátor Teplic vím, že tisíc maličkostí umořilo vola. Jsem rád, že podpora návrhu šla napříč stranami. Vždyť si uvědomte, že to největší nebezpečí dnes tvoří obrovské databáze, se kterými se bezostyšně obchoduje. Stačí se podívat na internet. Stát jsme si vytvořili, aby se nám lépe žilo. Ten stát je náš. Ovšem připadá mi, že náš stát je otrokář. Jen si vezměte, že ve středověku byl den daňové svobody již v únoru a dneska je to někdy v červnu. A to jsme se prosím ve škole učili, jak feudálové vydírali nevolníky. Dnes abychom se jako nevolníci cítili. A hlavně ať si Ústavní soud nehraje na třetí komoru Parlamentu,“ řekl PL Jaroslav Kubera.  



Předseda senátorského klubu SPO-KSČM-Severočechů Jan Veleba vidí velké nebezpečí v tom, že se zákon může dotýkat i těch, kteří nejsou plátci DPH. „Je to zbytečné a zákon je v tom nejasný. Tuto chybu je nutno napravit. Jde přece o malé živnostníky s minimem zaměstnanců anebo ty, kteří pracují i jenom sami,“ řekl dnes senátor Veleba.



Právním garantem návrhu jednadvaceti senátorů k Ústavnímu soudu je odborník na ústavní právo a bývalý poslanec Zdeněk Koudelka. Podle Koudelky v rámci pravidelného kontrolního hlášení jsou plátci daně z přidané hodnoty povinni sdělovat finančnímu úřadu důvěrné informace o svých odběratelích a dodavatelích. Konkrétní rozsah těchto údajů stanoví formulář vydaný správcem daně, který začátkem prosince 2015 ještě není v definitivní verzi. Ovšem ustanovení zákona, které stanoví plátci povinnost podat kontrolní hlášení, pokud uskutečnil zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku nebo přijal úplatu přede dnem uskutečnění tohoto plnění, umožňuje sběr jakýchkoliv údajů týkajících se zdanitelných plnění poskytnutých i neplátcům DPH. Jestli nakonec podle Koudelky taková okolnost nastane, záleží na libovůli finanční správy při vydání formuláře. Bez ohledu na konkrétní znění formuláře finanční správy, jsou ustanovení zákona, která takovou možnost připouští, nelegitimní, neboť nemohou pomoci v boji s daňovými úniky. Možnost ohrožení soukromí ve vztahu k advokátní mlčenlivosti konstatovala podle Koudelky i advokátní komora.  

Zdeněk Koudelka nechtěl na dotaz PL předjímat, jak nakonec o návrhu SsČR ohledně kontrolních hlášení DPH Ústavní soud rozhodne. Podle něho to lze jen velice těžko odhadnout. „Jsem přesvědčen, že alespoň některým ústavním soudcům bude muset vadit lajdáckost, se kterou byl zákon projednán. Tím, že ten zákon přenesl tu kterou úpravu, co všechno se má sdělovat na finanční správu, vlastně Parlament rezignoval na svou funkci. Zejména údaje o platbách, které provedli jen plátci DPH nebo neplátci DPH, je zcela zásadní. Má zkušenost je, že obvyklé řízení u Ústavního soudu trvá většinou jeden rok. Podstatný je ale fakt, že návrh senátorů nemá odkladný účinek,“ řekl PL Zdeněk Koudelka.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Petrů

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Až uvidíte nápis „čerstvé maso“... Toto vám velké obchody neřeknou, odhalil Jandejsek

9:55 Až uvidíte nápis „čerstvé maso“... Toto vám velké obchody neřeknou, odhalil Jandejsek

O Green Dealu i neradostné situaci v českém zemědělství promluvil na setkání Klubu 2019 jeden z nejv…