„Všichni jsme byli v posledních dnech konfrontováni s debatou a s reakcemi pana ministra vnitra Jana Hamáčka, taky pana premiéra Andreje Babiše, v otázce, která se dotýká možného přijetí 40 či více nedoprovázených nezletilých dětí, které se v tuto chvíli nacházejí v řeckých uprchlických táborech či zařízeních, někdy i mimo ně, v zoufalých životních podmínkách. Musím říct, že mě úplně nenaplňuje nadšením situace, kdy řecký ministr vnitra 10. září požádal českou stranu, osobně tedy dopisem ministra vnitra Jana Hamáčka, o to, aby se Česká republika zachovala v této věci solidárně – protože tady se skutečně jedná o symbolickou solidaritu – a aby část těchto dětí, hovoří se tam o čísle 40 – znovu připomínám, jsou to nedoprovázené děti, které v tuto chvíli nemají střechu nad hlavou a velmi nutně, a každý den, kdy jsou mimo sociální prostředí rodiny, každý den, kdy nemohou navštěvovat školy, tak je to v neprospěch těchto dětí – tak aby se o ně dokázala Česká republika solidárně postarat,“ sdělil k tématu v úvodu schůze předseda lidovců Marek Výborný.
„Jsme přesvědčeni o tom, že vláda by mohla a Ministerstvo vnitra by mohlo jednat rychleji než jenom dopisem, odpovědí na dopis, jehož obsah nikdo z nás tady nezná. Podle našeho názoru je velmi jednoduché prostě do Řecka poslat zástupce Ministerstva vnitra, například na úrovni náměstka, který by na místě ve spolupráci s naší ambasádou vše prověřil a řešil konkrétní kroky, jak co nejrychleji těmto dětem před nadcházející zimou skutečně pomoci. Je to výraz solidarity,“ uvedl Výborný.
„Je chybou, když Česká republika v tomto reaguje přinejmenším laxně. Samozřejmě, že nás také mrzí to, že nedopadl avizovaný projekt pana premiéra přímo na území Sýrie. My jsme stále přesvědčeni o tom, že je potřeba pomáhat hlavně na těch místech samotných, kde ty problémy, konflikty vznikají. Také bychom uvítali, kdyby Česká republika více akcentovala v rámci státního rozpočtu právě programy rozvojové pomoci. Bohužel vývoj státního rozpočtu v této kapitole je přesně opačný,“ dodal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
Proč EU řeší tresty za znásilnění?
Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?
Další články z rubriky
15:57 Volby po německu, ne po americku. Klaus nemá velká očekávání ohledně října
Rozhovor bývalého prezidenta Václava Klause s moderátorem Thomasem Kulidakisem v podcastu Chuť moci …
- 10:35 3 roky nic, teď pohyb. Zlé pro Ukrajince, zvlášť když USA utnuly pomoc
- 7:35 Řev v supermarketu BILLA. Kvůli Ukrajince. Fridrichová tleská
- 21:28 Odsoudit Babiše za každou cenu? Koudelka tuší dění v justici
- 14:13 „Pěkné výročí.“ Šídlo a další jásají nad koncem Varšavské smlouvy
- 10:20 V Česku se prý pořád žije dobře. Proto Hrušínský nechce ve volbách Babiše