Sjednocení podmínek pro testy na covid není moudré, míní iniciativa Sníh

08.06.2021 23:11

Podle iniciativy Sníh není sjednocení podmínek pro prokazování bezinfekčnosti negativním testem všech typů moudré; lidé mohou podvádět. Na dotaz ČTK to za iniciativu sdělil Daniel Novotný. Podle epidemiologa Rastislava Maďara, který radí i ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO), bude ochrana populace děravá.

Sjednocení podmínek pro testy na covid není moudré, míní iniciativa Sníh
Foto: Hans Štembera
Popisek: Antigenní testovací sada na Covid 19, ilustrační foto

Ministr Vojtěch v pondělí po jednání vlády uvedl, že pro všechny příležitosti, kdy je potřeba bezinfekčnost prokázat, se budou uznávat PCR, antigenní i samotesty včetně čestných prohlášení o absolvování testu ve škole či v zaměstnání.

„Samotesty jsou špatně. Dle mého by měli mít PCR nebo profi test AG,“ napsala k tomu viroložka Ruth Tachezy. Podle internisty a bývalého ředitele několika krajských nemocnic Petra Svobody hrozí to, že lidé budou podvádět. „Samozřejmě vycházet ze samotestů či z čestného prohlášení jako podkladu pro cokoliv je úplně nereálné. Podle toho, jak se bavím s lidmi, desítky procent, možná i přes 50 procent, v tomto budou podvádět,“ řekl.

Podle epidemiologa Maďara, který je součástí Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), toto rozhodnutí činí systém ochrany populace ještě více děravým. „Mnoho lidí si řekne: nahrává to nepoctivcům, kteří si mohou situaci ulehčovat, tak proč bych chodil na test já, když mi stačí napsat něco na papír a za minutu je hotovo,“ napsal ČTK. Připomněl, že lidé falšují i testy ze zahraničí, jak se nedávno ukázalo.

Podle něj se nejdříve nastaví odborně správné a bezpečné řešení, ze kterého se pak z politických důvodů dělají výjimky, protože správné řešení nejde zvládnout všude. „A potom se pod záminkou, že se vyrovnají rozdíly, udělá z té nespolehlivé nouzové varianty dominantní systém tím, že se uzná plošně,“ dodal.

Lidé mají od června nárok i na PCR test hrazený z veřejného zdravotního pojištění, platí jim obvykle pro prokázání bezinfekčnosti na týden nebo pro cestování. Antigenních testů ale pojišťovny proplácejí méně než dříve, místo jednou za tři dny je lidé mohou absolvovat jednou za sedm dní. Kvůli jejich větší dostupnosti ale ministerstvo stanovilo maximální cenu pro samoplátce na 814 korun za PCR test a 201 korun za antigenní test, které jako potvrzení o bezinfekčnosti obvykle platí 72 hodin.

Další možností je nově ode dneška podstoupení samotestu přímo na místě, například před návštěvou kadeřníka nebo divadla, případně předložení potvrzení nebo čestného prohlášení, že člověk absolvoval test v zaměstnání či ve škole v posledních 72 hodinách.

Kromě testu s negativním výsledkem je možné bezinfekčnost prokázat také potvrzením o prodělání nemoci v posledních šesti měsících nebo o uplynutí nejméně 22 dní od podání první dávky vakcíny. Kromě potvrzení, které dostanou lidé na očkovacím či testováním místě, si mohou certifikát stáhnout také z webu Očkovací portál občana.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práce v kanceláři ji nenaplňovala, často plakala. Nyní se živí erotikou a je spokojená. Je to dřina, tvrdí mladé tvůrkyně

6:56 Práce v kanceláři ji nenaplňovala, často plakala. Nyní se živí erotikou a je spokojená. Je to dřina, tvrdí mladé tvůrkyně

Na sociálních sítích se v poslední době i v České republice začíná rozmáhat příležitost, skrze ktero…